Rak trzustki - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Nowotwory » Rak trzustki
Rak trzustki - objawy i leczenie

>

Stanowi jedną z najgroźniejszych i najbardziej podstępnych form choroby nowotworowej, jest źródłem silnego bólu oraz cierpienia, które nie ułatwia pacjentom walki o zdrowie. Rak trzustki każdego oku zbiera krwawe żniwo. Jakie metody leczenia mogą nam pomóc w walce z tą chorobą?

Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku raka trzustki o szansie na prowadzenie skutecznej walki z choroba decyduje m. in. stopień zaawansowania choroby i czas postawienia diagnozy. Każdy z nas powinien zatem wiedzieć, jakie objawy mogą świadczyć o początkach poważnych problemów z trzustką. Dzięki temu w porę będziemy mogli zgłosić się do lekarza, który oceni stan naszego zdrowia i, w razie konieczności, pomoże w rozpoczęciu leczenia. Jakie objawy są zatem typowe w przypadku raka trzustki? Symptomem dość charakterystycznym jest silny ból, który przeszywa brzuch oraz plecy. Nudności, wymioty, nasilające się problemy z trawieniem oraz znaczny spadek masy ciała – oto kolejne symptomy, które mogą świadczyć o początkach poważnych problemów z trzustką. Rak trzustki może się też wiązać z takimi dolegliwościami, jak żółtaczka oraz obrzmienie nóg, a w wielu przypadkach również rozwój cukrzycy. Co można zrobić w chwili, gdy pojawią się takie objawy? Szybka wizyta u lekarza oraz wykonanie podstawowych badań – oto reakcja, która w przypadku pojawienia się takich symptomów może nam uratować życie.

Jak rozwija się ta choroba?

Rak trzustki jest chorobą podstępną i bardzo złośliwą, zatem walka z takim nowotworem jest walką bardzo trudną. Głównymi problemami jest tu szybkość, z jaką choroba atakuje trzustkę oraz aktywność, z jaką choroba przenosi się na inne narządy, np. na wątrobę. Dodatkowym problemem jest fakt, iż rak atakuje zewnątrzwydzielniczą część trzustki – część, która odpowiedzialna jest za produkcję enzymów trawiennych. Co gorsza, często pierwsze objawy tej choroby są mylone z niestrawnością, a to opóźnia postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. A wiadomo, że w przypadku każdej formy raka czas jest wyjątkowo ważny…

Współczesna medycyna w walce z rakiem trzustki

Błędna interpretacja pierwszych symptomów choroby sprawia, że choroba zazwyczaj wykrywana jest dość późno. Efekt? Szanse na skuteczne leczenie znacznie się zmniejszają. Nie oznacza to jednak, że lekarze nie podejmują walki – wręcz przeciwnie. Medycyna daje nam coraz więcej możliwości w walce z nowotworami, a lekarze chwytają się każdej metody, która daje szansę na ocalenie pacjenta. W przypadku raka trzustki jedną z takich metod jest operacja, w przypadku której usuwana jest głowa trzustki, dwunastnica, dolna część żołądka oraz woreczek żółciowy. Ten rozległy zabieg chirurgiczny może być jednak zastosowany tylko w chwili, gdy rak trzustki zostanie wykryty we wczesnej fazie rozwoju. W chwili, gdy nie można usunąć guza, lekarze mogą się ograniczyć tylko do wykorzystania tych metod, które pozwolą na łagodzenie dolegliwości związanych z chorobą. Walka z bólem to podstawa, choć równie ważne staje się podjęcie tych kroków, które umożliwią pacjentowi trawienie pokarmu. W tym celu tworzy się specjalne zespolenie jelitowe, a w niedrożne przewody pokarmowe wprowadza się specjalne rurki, dzięki którym można odprowadzać żółć oraz sok trzustkowy.

Bezcenna profilaktyka: jak zmniejszyć ryzyko rozwoju raka trzustki?

Choć rak trzustki jest obiektem licznych badań, jasne określenie czynników mających wpływ na rozwój tej choroby wciąż pozostaje zadaniem bardzo trudnym. Brak wiedzy na temat przyczyn tej choroby sprawia, że zapobiegnie jej rozwojowi staje się wręcz niemożliwe. Na czym może polegać profilaktyka? Można tylko założyć, że troska o przestrzeganie zdrowego stylu życia oraz racjonalna dieta mogą mieć istotny wpływ na stan zdrowia trzustki. Zalecany jest też umiar związany z piciem alkoholu oraz całkowita rezygnacja z palenia papierosów.

Podstępny rak trzustki jest przypadłością, która może zaatakować każdego z nas. Pamiętajmy, że tylko wczesne wykrycie choroby może dać nam szansę na przeżycie, a im dłużej będziemy ignorować pierwsze symptomy tej choroby, tym gorsze będą nasze rokowania.


Inne choroby: