Nowotwory - rodzaje, objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Nowotwory
Nowotwory - rodzaje, objawy i leczenie

>

Nowotwór jest niekontrolowanym rozrostem nieprawidłowych genetycznie komórek, które wywodzą się z prawidłowych tkanek organizmu. Można wyróżnić dwa rodzaje nowotworów łagodne czyli takie, które nie przerzucają się na sąsiednie organy (brak przerzutów), ponieważ otoczone są tak zwanymi torebkami. Wzrost i rozwój takich nowotworów może trwać latami bez wiedzy osoby chorej. Mogą pojawić się wszędzie na każdej części organizmu w przeciwieństwie do nowotworów złośliwych często nie stanowią zagrożenia dla życia, wymagają jedynie leczenia bądź usunięcia chirurgicznego.

Drugim rodzajem nowotworów są nowotwory złośliwe. Są znacznie groźniejsze od nowotworów łagodnych i stanowią poważne zagrożenie dla życia. Rozrastają się w sposób naciekający i w przeciwieństwie do łagodnych przerzucają się na inne organy – odrywają się wraz z krwią i krążą po organizmie, aż osiądą na inne narządy. Są bardzo niebezpieczne zbyt późno odkryte najczęściej doprowadzają do śmierci chorego. W dodatku medycyna nie potrafi dokładnie określić granicy między nowotworem złośliwym, a zdrową tkanką. Nie każdy nowotwór jest groźny dla życia, stąd podział na łagodne i złośliwe.

Nowotwory łagodne dzielimy na:

Tłuszczaki – jak można wywnioskować z nazwy pochodzą z tkanki tłuszczowej. Występują w tkance podskórnej w postaci miękkich ruchomych kulek/guzków. Mogą rosnąć nawet latami i osiągnąć pokaźne rozmiary.

Naczyniaki – najczęściej występują w postaci naczyniaka krwionośnego włośniczkowego. Zbudowane są z gęstej sieci mikroskopijnych naczyń krwionośnych wyścielonych jedną warstwą śródbłonka. Mogą występować na skórze, mózgu, wątrobie czy błonach śluzowych.

Włókniaki – ostatnie z grupy nowotworów łagodnych. Można wyróżnić włókniaki twarde i miękkie. Włókniaki twarde najczęściej występują na kończynach, nazywane są twardymi, ponieważ w przeciwieństwie do miękkich nie dają się odprowadzić uciskiem w głąb skóry. Mogą pojawić się niezależnie od wieku. Włókniaki miękkie jak już wspomniałem dadzą się odprowadzić naciskiem w głąb skóry. Są to nowotwory o charakterze wrodzonym, ale mogą się też pojawić w różnym wieku. Pojawiają się najczęściej na szyi i karku w postaci workowato zwisających guzków.

Nowotwory złośliwe (groźne) dzielimy na:

Raki – najpopularniejszy i najczęściej występujący nowotwór złośliwy. Wielu ludzi nie rozróżnia nowotworów znając tylko najpopularniejszego raka. W początkowej fazie jest bardzo ciężki do wykrycia, rozwija się w narządzie w którym powstał, jednak po pewnym czasie zaczyna dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz innych narządów. jest bardzo niebezpieczny i wciąż doprowadza do śmierci wielu pacjentów.

Mięsaki – wywodzą się one z tkanki łącznej, kostnej, chrzęstnej i tłuszczowej. Ich przebieg jest gwałtowny i często dają przerzuty do płuc. Leczy się je radioterapią i chemioterapią, jednak podstawową formą leczenia jest chirurgia.

Chłoniaki – jak nazwa wskazuje wywodzą się z układu chłonnego, charakterystycznymi objawami są powiększone węzły chłonne. Leczone są zazwyczaj chemioterapią.

Czerniaki - czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek barwnikowych, najczęściej skóry. Pierwsze objawy to zaczerwienienie skóry, które stale się rozrasta i może mu towarzyszyć powierzchniowe owrzodzenie. Jest to nowotwór, który powoduje liczne przerzuty w różnych narządach. Profilaktyka polega na usuwaniu zmian barwnikowych skóry w miejscach narażonych na codzienne otarcia. Mimo ogromnego postępu medycy wciąż wielu ludzi umiera z powodu nowotworów złośliwych. Często leczenie polega jedynie na powstrzymywaniu choroby i przedłużaniu życia, jednak w ostatecznym rozrachunku i tak wiadomo, że choroba wygra. W przeszłości było wiele nieuleczalnych chorób, które obecnie nie stanowią zagrożenia dla życia, dlatego z pewnością pewnego dnia nowotwory złośliwe także nie będą wielkim zagrożeniem dla życia pacjenta.

Leczenie nowotworów

Onkolog jest lekarzem, który podejmuje się kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. W obecnych czasach, kiedy nowotwory stają się prawdziwą cywilizacyjną plagą, rola onkologów zyskuje systematycznie na znaczeniu. W naszym kraju powstają regularnie bardzo nowoczesne kliniki onkologiczne, w których skutecznie można podjąć leczenie licząc na wygranie walki z rakiem. Bardzo ceniona jest zwłaszcza klinika onkologiczna w Gliwicach, która może się pochwalić naprawdę wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie onkologii. Onkolodzy zachęcają dziś Polaków, aby zaczęli przeciwdziałać skutecznie powstawaniu raka, kiedy nie jest jeszcze na to za późno. Przede wszystkim warto poddawać się systematycznym badaniom diagnostycznym, szczególnie wtedy, kiedy jest się w grupie wiekowej najwyższego ryzyka. Wykrywając zmiany nowotworowe na wczesnym etapie ich rozwoju, można skutecznie wyleczyć raka, nawet całkowicie. Warto dbać również o prawidłowy styl życia zapobiegający powstawaniu nowotworów. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i unikanie nadmiernych stresów może stać się ochroną o najwyższej skuteczności.


Inne choroby: