Choroby i zaburzenia psychiczne - rodzaje, objawy i ieczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Choroby i zaburzenia psychiczne
Choroby i zaburzenia psychiczne - rodzaje, objawy i ieczenie

>

XXI wiek jest czasem, gdy wciąż narastający stres i presja stanowią już całkiem poważne zagrożenie dla naszego psychicznego zdrowia. Brzmi to nieco nieprawdopodobnie, ale naprawdę ryzyko zapadnięcia na chorobę psychiczną jest znacznie większa niż w poprzednich stuleciach.

Powodem tego jest tryb życia, który prowadzi większość ludzi w wieku produkcyjnym. Mnóstwo pracy, ciągły stres, brak czasu dla siebie, coraz mniej czasu dla rodziny, presja otoczenia.. długo można by wymieniać. To wszystko prowadzi nas do wycieńczenia psychicznego, a stąd już tylko jeden krok do zaburzenia psychicznego.

Niezwykle często spotykana w dzisiejszych czasach jest anoreksja. Najczęściej spotykamy ją wśród nastolatek, dążących do uzyskania nienagannej figury. Często ich spojrzenie na siebie w lustrze jest nierealne, nie widzą one swojego prawdziwego odbicia, a jedynie swoje wyobrażenia i obawy.

Anoreksja jest poważnym psychicznym zaburzeniem, które nieleczone prowadzi do skrajnego wycieńczenia organizmu i śmierci. Nie rzadziej spotykana jest dziś bulimia, nazywana czasem przeciwieństwem anoreksji. Polega na obsesyjnym objadaniu się, prowadzącym do nagłych wyrzutów sumienia, a w efekcie do wymiotów w celu pozbycia się strawionego pożywienia. Oba te zaburzenia są bardzo niebezpieczne i niezwykle trudne do wyleczenia, wymagają stałej opieki lekarza psychiatry.

Kolejnym groźnym zaburzeniem jest depresja. Okrzyknięta jest ona chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Objawia się poczuciem beznadziei, braku sensu życia, wycofaniem z życia towarzyskiego, brak radości z jakiejkolwiek aktywności. Jest to choroba niezwykle złożona, obejmuje zarówno objawy somatyczne jak i psychiczne. Wymaga opieki lekarza psychiatry, bowiem nieleczona nierzadko prowadzi do próby samobójczej. XXI wiek jest czasem bardzo trudnym, wywierającym na nas ogromną presję. Dlatego tak ważne jest zadbanie o równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a rodzinnym czy towarzyskim. Pamiętajmy – zdrowie mamy tylko jedno.


Inne choroby: