Cukrzyca - rodzaje, objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Cukrzyca
Cukrzyca - rodzaje, objawy i leczenie

>

Jest jedną z groźniejszych chorób społecznych, a ogromna liczba zachorowań wzbudza coraz większe zaniepokojenie lekarzy na całym świecie. Czy można skutecznie walczyć z tą chorobą?

Cukrzyca to rodzaj choroby metabolicznej, związanej z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Węglowodany są cukrami, składnikami każdego jadłospisu. Jednym z najważniejszych dla ludzkiego organizmu węglowodanem jest glukoza. Za prawidłowy poziom cukrów w organizmie odpowiada insulina, która jest wydzielana przez trzustkę. Substancja ta oddziałuje na receptory umiejscowione w tkankach ludzkiego ciała i powoduje wychwytywanie glukozy z krwiobiegu przez komórki. Skutkuje to stopniowym spadaniem poziomu stężenia glukozy we krwi oraz zwiększonym zużywaniem jej przez komórki. Tak się dzieje u zdrowego człowieka. Gdy następuje zwiększone stężenie glukozy we krwi, dochodzi do tak zwanej hiperglikemii. W efekcie tego rozwija się cukrzyca. Warto wiedzieć o tym, jak rozwija się cukrzyca oraz znać produkty zalecane przy cukrzycy, aby zapobiec jej rozwojowi lub ograniczyć szkody, które może wyrządzić w naszym organizmie.

Cukrzyca może przybierać różne formy. Dziś znane są cztery rodzaje tej choroby. Najczęściej występują cukrzyca typu I (insulinozależna) oraz cukrzyca typu II (insulinoniezależna). Trzeci typ cukrzycy dotyczy kobiet w ciąży, z kolei typ czwarty wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Jak wynika ze statystyk, najwięcej problemów wiąże się z cukrzycą typu II – chorobą, która najczęściej rozwija się jako efekt naszych codziennych błędów żywieniowych.

Objawy cukrzycy są początkowo ledwie zauważalne. Przez to bardzo łatwo je przeoczyć. Ciągłe zmęczenie, ospałość, nieustające pragnienie tłumaczymy zazwyczaj na swój sposób. Ignorujemy te sygnały, zrzucając winę na ich pojawienie na nieprzespane noce, brak czasu, życie w biegu. Tymczasem cukrzyca to groźna i coraz częściej pojawiająca się choroba.

Pierwsze objawy cukrzycy

Choroba ta występuje w dwóch odmianach. Wyróżniamy cukrzycę typu I i typu II. W obydwu przypadkach objawy są podobne. W pierwszym przypadku mogą być nieco bardziej nasilone, w drugim trudniejsze do rozpoznania. Różne natomiast są sposoby leczenie tych schorzeń.

- Utrata wagi

Spadek wagi bardzo często idzie wraz ze wzrostem apetytu. Choroba ta związana jest z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Organizm chorego nie mogąc korzystać z zapasów cukru, wykorzystuje tłuszcze i białka, które również są źródłem energii. W efekcie chudniemy, nie stosując diety, wręcz przeciwnie jedząc więcej. Warto wtedy wykonać dodatkowe badania krwi.

- Senność i zmienne nastroje

Jest to najczęściej występujący objaw. Jednocześnie najtrudniejszy do zaobserwowania. Jeśli zmęczenie nie jest spowodowane chorobą, bezsenną nocą bądź ciężką pracą i nie ustępuje po 2- 3 tygodniach warto wykonać badanie krwi. Występowanie dodatkowych objawów, takich jak stan podenerwowania, zmienny nastrój, apatia, czy też depresja wymaga konsultacji lekarskiej również pod kątem wykrycia cukrzycy.

- Zwiększone pragnienie

Większe pragnienie oraz częstsze oddawanie moczu również są często występującymi objawami cukrzycy. Zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu I. W przypadku przyjmowania większej niż zwykle ilości płynów wciąż odczuwamy pragnienie i suchość w ustach, to może być to objawem tej choroby. Tego typu objawy występują zazwyczaj na samym początku cukrzycy.

- Skurcze mięśni

Zarówno w początkowym, jak i w każdym kolejnym etapie choroby mogą pojawić się problemy z układem nerwowym. Objawiają się one drętwieniem, pieczeniem lub brakiem czucia w dłoniach lub stopach. Skurcze te nasilają się zwłaszcza w nocy.

- Słabiej gojące się rany

Zbyt wysoki poziom cukry we krwi może wpływać na wolniejsze gojenie się nawet niewielkich skaleczeń. Objaw ten może występować już na samym początku choroby. Z kolei w kolejnych jej etapach skóra na kończynach może być całkowicie pozbawiona czucia i wymagać dodatkowej uwagi oraz pielęgnacji.

Produkty zalecane przy cukrzycy

Właściwa dieta oraz zmiana trybu życia w trakcie cukrzycy są tak samo istotne, jak regularne branie leków. To klucz do normalnego życia i poprawy kondycji organizmu. W diecie osoby chorej na cukrzyce są produkty zalecane oraz produkty zakazane. Które wybrać, aby sobie nie zaszkodzić?

Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu

Spożywanie tego rodzaju produktów doprowadzi do obniżenia masy ciała. Jest to bardzo ważne, ponieważ tłuszcz zgromadzony w organizmie wykazuje aktywność metaboliczną, wytwarza cząsteczki prozapalne zaburzające wydzielanie insuliny. Najlepiej spożywać chude mięso oraz nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Dobrze byłoby również włączyć do diety produkty zawierające wielonasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz chroniące przed miażdżycą. Włączmy do diety:

• kurczaka, indyka;
• chudą wołowinę, cielęcinę;
• gotowane lub pieczone ryby;
• mleko o niskiej zawartości tłuszczu;
• jogurty, kefiry;
• białko jajka;
• olej lniany, rzepakowy oraz oliwę z oliwek.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym

Indeks glikemiczny mówi o stopniu wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu danego produktu spożywczego. Wysoki indeks świadczy o równie wysokiej zawartości cukrów prostych w produkcie, co przełoży się na wzrost poziomu glukozy we krwi. Powinno się spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli taki do 50. Które produkty są wskazane?

• chleb razowy;
• kasze gruboziarniste;
• płatki owsiane;
• rośliny strączkowe
• makaron pełnoziarnisty;
• czereśnie;
• grejpfruty;
• gruszki;
• jabłka;
• pomarańcze;
• granaty;
• borówka.

Cukrzyca – czy faktycznie trzeba się jej bać?

Czy ta choroba faktycznie jest tak groźna? Bez wątpienia jest problemem, którego nie można ignorować i który wymaga odpowiedniego leczenia. Cukrzyca wiąże się przecież z takimi problemami, jak zablokowanie funkcji insuliny lub też zbyt niska produkcja tego hormonu. Wszystko to sprawia, że poziom cukru we krwi staje się zbyt wysoki, a to prowadzi do wielu poważnych komplikacji. Zmiany metaboliczne, do których dochodzi w organizmie chorych na cukrzycę, mogą prowadzić do inwalidztwa, a nawet do przedwczesnej śmierci. Wiadomo, że chorzy na cukrzycę są bardziej podatni na zmiany miażdżycowe, zatem zatory w kończynach (często skutkujące amputacją kończyn), zawał serca czy udar mózgu są dla nich większym zagrożeniem. Cukrzyca wiąże się też z ryzykiem utraty wzorku, może też doprowadzić do niewydolności nerek, a w przypadku kobiet choroba ta dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób nowotworowych, jak rak szyjki macicy czy rak piersi.

Czy gdy poznamy pierwsze objawy cukrzycy oraz produkty zalecane przy cukrzycy uda nam się jej uniknąć lub wyleczyć? Prawdopodobnie tak, o ile będziemy dodatkowo prowadzili zdrowy tryb życia. Nie chodzi tu tylko o sposób odżywiania, ale także o odpowiednią dawkę ruchu oraz unikanie stresu. Długotrwały i silny stres jest przyczyną pojawienia się ukrytych chorób, między innymi cukrzycy. Wiadomo, że niektórych sytuacji nie da się w życiu uniknąć. Właśnie w takich stresujących momentach bądźmy najbardziej czujni, wprowadźmy środki ostrożności w postaci leków uspokajających, technik relaksacyjnych. Cukrzyca jest chorobą utajoną w genach, więc miejmy na uwadze własne zdrowie, jeśli nasi rodzice lub dziadkowie doświadczyli tego schorzenia.

Dlaczego cukrzyca jest tak wielkim problemem?

Cukrzyca zbiera krwawe żniwo również w Polsce. Tylko w naszym kraju cukrzyca i związane z nią powikłania każdego roku zabija około 10 tysięcy osób. Ilu Polaków choruje na cukrzycę? Około 2 milionów. Ilu chorych na cukrzycę żyje na świecie? Ze zgromadzonych do tej pory informacji wynika, że ponad 200 milionów. Te dane najlepiej pokazują, jak wielkim problemem jest cukrzyca i jak ważne jest jej odpowiednie leczenie.

Cukrzyca to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, warto zatem poznać podstawowe zasady profilaktyki i starać się do nich dostosować. Można na tym sporo zyskać, a przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.


Inne choroby: