Alergia - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Alergia
Alergia - objawy i leczenie

>

Gwałtowne kichanie, problemy z oddychaniem, łzawiące oczy czy katar – oto główne objawy alergii. Kurz, roztocza, pyłki – to właśnie one sprawiają najczęściej problemy tym, którym alergia odbiera radość życia. Czy leczenie alergii jest możliwe? W jaki sposób można łagodzić dolegliwości związane z tym problemem?

Alergia w pigułce

Alergie są problemem coraz poważniejszym, tym bardziej, że grono alergików stale się powiększa. Co gorsza – walka z alergiami jest bardzo trudna. Alergeny, czyli substancje, na które ludzki organizm reaguje w nieprawidłowy sposób, są przecież wszechobecne. Kurz i roztocza, zarodki pleśni czy pyłki kwiatów – oto substancje, które najczęściej prowadza do rozwoju reakcji alergicznych. Wśród problemów wywołanych przez te substancje najczęściej pojawia się uciążliwy katar sienny, choć równie uciążliwymi dolegliwościami są kaszel i kichanie.

Czynniki sprzyjające alergii to najczęściej stres i zanieczyszczone powietrze. Wiadomo też, że atak alergii może się wiązać z ćwiczeniami fizycznymi, przyjmowaniem niektórych leków lub pokarmów, a także z pogodą.

Leczenie alergii, czyli jak łagodzić takie dolegliwości?

W jaki sposób z tymi problemami stara się walczyć współczesna medycyna? W większości przypadków leczenie alergii polega na podawaniu pacjentowi środków mających udrażniać górne drogi oddechowe oraz środków przeciwhistaminowych. Popularnym rozwiązaniem są też przeciwalergiczne szczepionki, w których znajduje się niewielka ilość alergenów, na które dana osoba jest uczulona. Dzięki takiej szczepionce organizm może się pomału oswajać z danym alergenem, a tym samym – lepiej znosić jego obecność. Niestety – leki oferowane przez współczesną medycynę nie zawsze pozwalają osiągnąć dobre rezultaty, nie każdy pacjent jest też do nich przekonany. Z tego też względu do walki z alergiami powszechnie wykorzystywane są zioła oraz rośliny lecznicze, które wspierają odporność organizmu oraz pomagają w walce ze stanami zapalnymi. Ważne miejsce wśród naturalnych leków na alergie zajmuje zatem czosnek, dobre efekty przynosi też korzystanie z pokrzywy zwyczajnej. W walce z alergiami skórnymi dobrze radzi sobie rumianek, z kolei w oczyszczaniu zatok skutecznie pomaga chrzan.

Leczenie alergii to wielkie wyzwanie, tym bardziej, że grono osób uczulonych na różne substancje jest coraz szersze. Na szczęście ziołolecznictwo oraz medycyna znają coraz więcej środków, dzięki którym można skutecznie łagodzić dolegliwości alergiczne, a tym samym poprawiać jakość życia pacjentów.

Nie można też zapominać o tym, jak ważną rolę odgrywa psychika. Stres, zbyt silne emocje oraz zmęczenie – oto kolejna grupa czynników, które mogą przyczyniać się do nasilenia problemów z alergią. Warto o tym pamiętać, i postarać się zadbać o czystość w swym najbliższym otoczeniu oraz o dobre samopoczucie psychiczne.


Inne choroby: