Niewydolność serca - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Niewydolność serca - objawy i leczenie

>

Jest chorobą postępującą, a brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do śmierci. Niewydolność serca to poważne zagrożenie dla naszego życia, a wczesne wykrycie problemu zwiększa naszą szansę na przeprowadzenie skutecznej terapii. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej choroby?

Niewydolność serca – na czym polega ta choroba?

Niewydolność serca to nic innego, jak spadek wydajności pracy serca. Jest to zazwyczaj skutek innych chorób, które nie zostały w porę dostrzeżone i które, z powodu braku odpowiedniego leczenia, doprowadziły do dalszych problemów z ogólnym stanem zdrowia. O niewydolności serca można mówić m. in. w chwili, gdy akcja serca jest zbyt wolna w stosunku do potrzeb lub gdy ilość krwi wypompowanej przez serce jest zbyt mała. Typową cechą takiej choroby jest też problem związany z pobieraniem odpowiedniej ilości krwi przez serce, co staje się przyczyną wielu dalszych kłopotów zdrowotnych.

Niewydolność serca może przybierać różne formy. Choroba ta może mieć charakter ostry lub przewlekły, może dotyczyć całego serca lub tylko jednej z jego komór. Bez względu na to ważne jest podjęcie w porę odpowiedniego leczenia, gdyż każda postać niewydolności może mieć poważne konsekwencje.

Jakie objawy mogą świadczyć o niewydolności serca?

Niewydolność serca to choroba, która wiąże się z licznymi symptomami. Jej objawy są dość charakterystyczne, choć nie brak osób, które zwykły takie sygnały lekceważyć. Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie? Duszność, osłabienie oraz zbyt szybka akcja serca – oto objawy, które typowym problemem w przypadku problemów z niewydolnością serca. Nie można lekceważyć też obrzęków oraz dreszczy, niebezpieczne są też zimne poty. Takie objawy powinniśmy możliwie jak najszybciej omówić ze swym lekarzem, który zaleci w wykonanie odpowiednich badań i, w razie konieczności, rozpocznie w porę odpowiednie leczenie.

Skąd biorą się problemy związane z niewydolnością serca?

Przyczyn tego problemu może być wiele. Zazwyczaj do niewydolności serca prowadzi kilka różnych problemów, które występują wspólnie. Wiadomo, ze niebezpieczne są wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne i wirusowe, do niewydolności serca mogą też prowadzić problemy związane z naczyniami wieńcowymi. Częstą przyczyną przeciążenia serca jest zawał mięśnia sercowego oraz nadciśnienie tętnicze.

Czy można walczyć z tym problemem?

Leczenie niewydolności serca to proces dość trudny i wymagający, a rozpoczęcie terapii w porę to podstawa sukcesu. Najważniejsze w walce z tą chorobą jest odciążenie serca, w czym pomóc mogą m. in. leki rozszerzające naczynia krwionośne. W poważnych przypadkach podawana może być nitrogliceryna. W walce o zdrowie serca można też stosować inne leki. Często stan zdrowia pacjenta wymaga zastosowania dodatkowo leków moczopędnych, które są cennym wsparciem dla nerek i które świetnie sprawdzają się w walce z obrzękami. Ważna jest też zmiana stylu życia, a przede wszystkim sposobu odżywiania się. Pacjenci walczący z niewydolnością serca muszą ograniczyć ilość spożywanej soli, zatem dieta bezsolna lub małosolna staje się dla nich podstawą. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości wypoczynku oraz o unikaniu stresu.

Czym grozi brak odpowiedniego leczenia?

Niewydolność serca, w zależności od formy, może prowadzić do wielu poważnych problemów. Konsekwencjami, które często pojawiają się w przypadku niewydolności lewokomorowej, są ataki duszności oraz kaszel. W przypadku tej formy niewydolności serca problemem bardzo często spotykanym jest też sine zabarwienie skóry. W przypadku niewydolności prawokomorowej problemem dość typowym są obrzęki oraz wodobrzusze, problemy z przyspieszonym tętnem oraz płytkim oddechem.

Niewydolność serca to poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia, a lekceważenie pierwszych niepokojących sygnałów tej choroby może się okazać poważnym błędem. Warto też pamiętać, jak ważną rolę w przypadku tej choroby odgrywa profilaktyka. Zdrowa dieta oraz walka z innymi chorobami, mogącymi odbić się negatywnie na pracy naszego serca to kolejna ważna sprawa, o której nikt z nas nie powinien.


Inne choroby: