Kretynizm - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Kretynizm - objawy i leczenie

>

Choć wielu z nas słowa „kretyn” używa jako obelgi, warto pamiętać o tym, że kretynizm to poważna choroba. W żadnym przypadku nie powinna stać się ona przedmiotem żartów. Czym jest kretynizm? Co warto wiedzieć na temat tego schorzenia?

Kretynizm, czyli…

Choć choroba ta do rzadkości nie należy, wiele osób ma poważny problem z wyjaśnieniem, czym tak właściwie ów kretynizm jest. Na czym zatem polega ta choroba? Główną przyczyną problemów w jej przypadku jest wystąpienie poważnych zaburzeń rozwojowych, przy czym najbardziej widoczne są te związane z układem kostnym oraz nerwowym. Osoby, które zostały dotknięte tą przypadłością, bardzo często mają poważne problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Niedorozwój umysłowy oraz zaburzenia związane z rozwojem fizycznym sprawiają, że większość pacjentów wymaga tu troskliwej opieki ze strony najbliższych.

Jakie objawy są typowe dla kretynizmu?

Kretynizm objawia się w dość charakterystyczny sposób. Jedną z cech, która wyróżnia się, jest karłowatość. Upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim to kolejny symptom tej choroby. Kretynizm wiąże się jednocześnie z pewnymi cechami wyglądu, m. in. z płaskim nosem oraz powiększonym językiem, który bardzo często nie jest w stanie pomieścić się w jamie ustnej. Dziecko, które zostało dotknięte tą chorobą, zachowuje się w dość charakterystyczny sposób. Typowe są w takim przypadku poważne problemy związane z przyjmowaniem płynów, typowa jest też podejrzana senność oraz częste, uciążliwe zaparcia. Wiadomo też, że dzieci z kretynizmem częściej i trudniej przechodzą przez takie choroby, jak np. żółtaczka.

Skąd biorą się takie problemy?

Choć medycyna wiele uwagi poświęciła tej chorobie, nadal na temat jej przyczyn mówi się niewiele. Więcej tu przypuszczeń i hipotez, niż faktów potwierdzonych w naukowy sposób. Co wiemy na temat przyczyn kretynizmu? Wiadomo, że ważny wpływ na stan pacjenta ma okres płodowy. Wiele dzieci, które cierpią z powodu kretynizmu, to dzieci cierpiące z powodu dolegliwości swych matek. Niedobory jodu, problemy z hormonami tarczycy oraz słynne wole to zjawiska, które często występują w okresie ciąży u tych kobiet, które rodzą dzieci dotknięte kretynizmem. Kretynizm może być również skutkiem zawierania małżeństw pomiędzy zbyt bliskimi krewnymi. Choć dziś unika się łączenia w pary osób pozostających w zbyt bliskich zależnościach rodzinnych, w dalszym ciągu takie przypadki się zdarzają. Rozbite rodziny, brak informacji o krewnych oraz inne sytuacje życiowe często sprawiają, że osoby będące w istocie dość bliskimi krewnymi tworzą wspólnie rodzinę. Niestety, na braku wiedzy na temat ich korzeni oraz ich rodzinnej historii ucierpieć może dziecko.

Czy kretynizm można leczyć?

Kretynizm jest poważnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Szans na skuteczne wyleczenie praktycznie nie ma, jednak lekarze starają się wprowadzać takie metody leczenia, które mogą w znaczny sposób poprawić stan pacjenta i pomóc mu w zachowaniu ogólnego stanu zdrowia w dość dobrej formie. By tak się stało, niezbędna jest pomoc endokrynologa oraz systematyczne przyjmowanie tych leków, które wpływają na pracę tarczycy. Są one podawane już niemowlakom, a za najlepszy czas rozpoczęcia terapii uznawany jest pierwszy miesiąc życia dziecka. Dlaczego? Bo w tym czasie można wyrównać najwięcej zaburzeń związanych z budową oraz funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli leki hormonalne zostaną dobrane w odpowiedni sposób, dziecko może rozwijać się dość dobrze – przynajmniej pod względem fizycznym. Niestety wiele zmian związanych z układem nerwowym stanowią zmiany nieodwracalne, zatem nawet najlepsze leki podawane małemu dziecku nie są w stanie zrekompensować mu strat poniesionych w okresie życia płodowego.

Jak chronić dziecko przed chorobą?

Kretynizm, choć jest chorobą dość tajemniczą, można zwalczać dzięki stosowaniu się do odpowiednich zasad zdrowego życia. Dotyczy to przede wszystkim ciężarnych kobiet, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność za zdrowie malucha. Jakie sprawy są w ich przypadku wyjątkowo ważne? W przypadku tych kobiet, które wiedzą o swych problemach z tarczycą, ważna jest odpowiednia konsultacja lekarska i terapia, mogąca uchronić dziecko przed chorobami związanymi ze stanem zdrowia matki. Te kobiety, które teoretycznie są zdrowe, powinny pamiętać o stosowaniu się do zasad zdrowego stylu życia oraz o przestrzeganiu odpowiedniej diety. W przypadku kretynizmu ważny staje się jod, zatem obecność ryb morskich w menu przyszłej mamy staje się kwestą bardzo ważną.

Kretynizm to poważna choroba, która determinuje życie chorego oraz jego najbliższych. Brak samodzielności oraz poważne problemy związane z ogólnym stanem zdrowia to czynniki, które pozbawiają chorego szans na normalne życie.


Inne choroby: