Zaburzenia rozwojowe - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Choroby genetyczne » Zaburzenie rozwojowe
Zaburzenia rozwojowe - objawy i leczenie

>

Prawidłowy rozwój dziecka jest sprawą bardzo ważną dla wszystkich rodziców. Jakie zaburzenia rozwojowe mogą okazać się problemem? Na jakie objawy należy zwracać szczególną uwagę?

Gdy rozwój dziecka jest zagrożony…

Kiedy rozwój naszego dziecka jest zagrożony? Na to pytanie wielu rodziców szuka odpowiedzi od dawna. Zaburzenia rozwojowe są jednym z tych problemów, który może spędzać sen z powiek wielu rodzicom na całym świecie. Wiadomo przecież, że na rozwój dziecka wpływa wiele czynników. Z jednej strony przyczyną zaburzeń rozwojowych może się okazać genetyka, z drugiej jednak strony nie można zapominać o tym, jak wielki wpływ na rozwój dziecka ma jego najbliższe otoczenie oraz stan środowiska naturalnego. Niestety, coraz częściej przyczyną zaburzeń rozwojowych dzieci okazują się takie problemy, jak dorastanie w patologicznym otoczeniu lub w nędzy, co często staje się przyczyną wielu poważnych problemów związanych z zachowaniem dziecka. Czasem zaburzenia rozwoju są efektem tych problemów, które pojawiły się w okresie ciąży, czasem są skutkiem problemów pojawiających się przy porodzie lub chorób, przez które dzieci przechodzą w pierwszych latach swego życia.

Jakie przyczyny zaburzeń rozwojowych pojawiają się najczęściej?

Zaburzenia rozwoju mogą mieć wiele przyczyn, można jednak wymienić te czynniki, które najczęściej okazują się głównymi sprawcami problemów. Choroby dziedziczne oraz zaburzenia hormonalne pojawiają się tu bardzo często. Zaburzenia rozwoju mogą być też skutkiem przebytych przez dziecko chorób, przy czym szczególnie niebezpieczne są choroby zakaźne. Rozwój dziecka może być też zaburzony wskutek niewłaściwej diety, problemów socjalnych oraz problemów związanych z najbliższym otoczeniem dziecka. Zaburzenia takie mogą być też efektem problemów występujących w czasie ciąży lub porodu, przy czym tu za największe zagrożenie uchodzi niedotlenienie płodu.

Zaburzenia rozwojowe i ich objawy

Współczesna medycyna zna wiele metod walki z zaburzeniami tego typu, zatem w porę wykryte problemy można pokonać dzięki odpowiedniej terapii i systematycznej pracy. By te starania przyniosły pozytywne efekty, trzeba jednak w porę wykryć problem. Jakie objawy nie mogą być ignorowane przez opiekunów dziecka? Nadmierna agresja lub zbyt wielka obojętność na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu dziecka, problemy z koncentracją oraz nadpobudliwość – oto objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowościach związanych z rozwojem dziecka. Podejrzanie tiki, niekontrolowane grymasy twarzy – to kolejne sygnały, których nie można ignorować. Inne objawy mogące świadczyć o zaburzeniach rozwojowych dotyczą mowy, ruchu oraz orientacji przestrzennej. Takie problemy powinny zostać szybko skonsultowane z lekarzem, który – w razie stwierdzenia zaburzeń rozwojowych – doradzi najlepsza w danym przypadku metodę postępowania z dzieckiem.

Zaburzenia rozwojowe kontra współczesna medycyna

Czy leczenie zaburzeń rozwojowych jest możliwe i z jakich możliwości mogą korzystać ci rodzice, którzy swym pociechom chcą zapewnić możliwie jak najlepszą przyszłość? Wiele zależy tu od tego, jak poważnym problemem jest w danym przypadku zaburzenie. Rodzice mają sporo możliwości. Pomocy mogą oni szukać m. in. w poradniach pedagogiczno- psychologicznych oraz w takich instytucjach, jak Towarzystwo Psychoprofilaktyczne lub Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Ważną rolę odgrywa też systematyczna współpraca z psychologiem dziecięcym, którego doświadczenie oraz wiedza będą dla rodziców dziecka bezcennym wsparciem.

Zaburzenia rozwojowe mogą przerażać rodziców, jednak warto pamiętać o jednym – im szybciej zostaną one wykryte, tym wcześniej można rozpocząć pracę z dzieckiem. Obserwujmy więc uważnie swe pociechy, starajmy się w porę dostrzegać niepokojące objawy. Dzięki temu będziemy mieli szansę powalczyć o to, by drobne zaburzenia nie stały się w przyszłości przyczyną poważnych problemów.


Inne choroby: