Choroby genetyczne - rodzaje, objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Choroby genetyczne
Choroby genetyczne - rodzaje, objawy i leczenie

>

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że za naszą nadwagę czy skłonność do niej odpowiadają geny. Stwierdzenie to ma w sobie tyle samo prawdy, co oszustwa. Przyjrzyjmy się bliżej czynnikom, które wpływają na nasze zdrowie, wygląd i wagę.

Wszelkie stany zapalne, choroby układu krążenia czy zwyrodnienia, a nawet nowotwory powstają za przyczyną wolnych rodników. Dość zaskakujący, a jednak prawdziwy jest fakt, że wolne rodniki powstają w każdej sekundzie naszego życia, bez względu na to, co akurat robimy i jaki tryb życia prowadzimy. Niekorzystna dieta również sprzyja ich powstawaniu. Każdy organizm ma na szczęście wrodzoną zdolność do tak zwanej detoksykacji, czyli radzenia sobie ze szkodliwym działaniem wolnych rodników. I właśnie tutaj zaczyna się rola genów. Zaledwie 3% z nas posiada wszystkie trzy geny, które odpowiadają za przebieg detoksykacji. To właśnie te osoby dożywają sędziwego wieku w dobrym zdrowiu. Około 20% populacji radzi sobie z detoksykacją dość dobrze, największą jednak, bo liczącą aż 75-80% ludności grupę stanowią osoby, które z detoksykacją radzą sobie bardzo słabo. Skąd możemy wiedzieć, do której grupy należymy? Wystarczy przyjrzeć się temu, jak metabolizujemy alkohol, jak goją się nasze rany, a także jak szybko się starzejemy. Warto zastanowić się też, jak szybko wychodzimy z infekcji, bo to również jest wskazówką. Jeżeli zauważymy, że trudno jest nam wygoić ranę, słabo metabolizujemy alkohol i z roku na rok wyglądamy starzej, warto wybrać się do lekarza. Profilaktyka pozwoli na zapobiegnięcie chorobom, w tym nowotworom. Tutaj rzeczywiście rolę odgrywają geny.

W wielu przypadkach jednak zasłanianie się „złymi” genami wydaje się być tylko szukaniem usprawiedliwienia na szkodliwy tryb życia, jaki prowadzimy, złą dietę, brak ruchu i zbyt dużo pracy. Nadwaga owszem, często ma ścisły związek z predyspozycją genetyczną, istnieją jednak diety ustalane indywidualnie, na podstawie badań i prognoz, geny więc nie są żadną wyrocznią. Nasza dieta, jej bogactwo zależy przecież tylko od nas. Ważne jest, by do swoich codziennych nawyków żywieniowych wprowadzić jak najwięcej warzyw i owoców.

Geny odpowiedzialne są też za wiele chorób związanych z żywieniem, takich jak np. nietolerancja glutenu – celiaka. Warto pamiętać, że o ile rzeczywiście chore na nią osoby zmuszone są do przyjęcia diety bezglutenowej, o tyle u zdrowych osób taka dieta nie ma żadnego uzasadnienia. Jeżeli wykluczymy z naszej diety gluten tylko dlatego, że dieta bezglutenowa jest ostatnio bardzo modna, możemy doprowadzić do tego, że gen celiakii, który ma aż 30% Polaków uaktywni się i ponowne wprowadzenie tego białka do naszej diety nie będzie już możliwe. Warto więc zachować rozwagę, nie kierować się modą bez uzasadnienia, a przede wszystkim, nie usprawiedliwiać swoich złych nawyków i ich konsekwencji genami.


Inne choroby: