Choroby serca i układu krążenia - rodzaje, objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Choroby serca i układu krążenia
Choroby serca i układu krążenia - rodzaje, objawy i leczenie

>

Zdrowe serce to skarb. Niestety, wielu z nas zaczyna doceniać rolę tego mięśnia w chwili, gdy zaczynają się pierwsze problemy. Jakie choroby serca zdarzają się najczęściej? Co każdy z nas powinien wiedzieć, by o ten niezwykły mięsień zatroszczyć się możliwie jak najlepiej?

Serce – mięsień wyjątkowy

Nasze serce jest mięśniem wyjątkowym, które każdego dnia musi radzić sobie z wieloma ważnymi zadaniami. Co wiemy na jego temat? Wiemy, że ma ono rozmiar pięści, a jego błony wykazują się znaczną przepuszczalnością. Dzięki swej budowie, serce nie potrzebuje impulsów nerwowych do tego, by bić we własnym rytmie. Niestety, to właśnie ten mięsień często musi się borykać z poważnymi schorzeniami, które są poważnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Jakie choroby serca pojawiają się najczęściej? W jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

Kardiomiopatia przerostowa

Choć nazwa ta dla wielu z nas brzmi dość tajemniczo, sama choroba jest zjawiskiem dość częstym. Główną jej przyczyną jest przeciążenie serca lub stan zapalny, choć znane są i takie przypadki, w których choroba ta pojawia się dziedzicznie. Przeciążony mięsień zwiększa się, nie zwiększa się jednak ilość tlenu trafiającego do serca. Skutkiem tego są poważne problemy ze zdrowiem oraz dolegliwości, które dość często są interpretowane jako objawy choroby wieńcowej. Ucisk w klatce piersiowej oraz tępy ból, rozchodzący się od serca w stronę ramion oraz pleców – oto dolegliwości, których nie można ignorować. Leczenie tej choroby zazwyczaj polega na przyjmowaniu odpowiednich leków, bywa jednak i tak, że niezbędny staje się przeszczep serca.

Kardiomipatia rozstrzeniowa

Ta choroba serca wiąże się z tak wielkim zagrożeniem, jakim jest zastój krwi w sercu. Na czym ona polega? Gromadząca się w sercu krew sprawia, że ściany tego mięśnia rozciągają się coraz bardziej. Skutkiem tego jest znaczne osłabienie ścian serca, a zatem i samego mięśnia. Skąd biorą się takie problemy? Na to pytanie lekarzom jeszcze nie udało się znaleźć odpowiedzi. Wiadomo jednak, że jednym z czynników mogących z znacznym sprzyjać rozwojowi tej choroby, jest zbyt częste sięganie po alkohol. Objawy tej choroby są dość zbliżone do tych, które towarzyszą niewydolności serca. Pacjent ma problemy z oddychaniem, często kaszle, czuje też silny ból w klatce piersiowej. Leczenie tej choroby polega zazwyczaj na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, choć w wielu przypadkach niezbędna okazuje się transplantacja serca.

Zapalenie mięśnia sercowego

Kolejnym, bardzo poważnym zagrożeniem, jest zapalenie serca mięśniowego. Choroba ta rozwija się najczęściej jako skutek zakażenia bakteryjnego, bywa jednak i tak, że stan zapalny pojawia się bez konkretnych przyczyn. W przypadku tej choroby symptomami najbardziej charakterystycznymi są takie problemy, jak nierówne bicie serca, problemy z tchem oraz bóle w klatce piersiowej. Ponieważ brak odpowiedniego leczenia sprawia, że komórki mięśniowe stopniowo obumierają, podjęcie w porę odpowiedniego leczenia jest sprawą bardzo ważną. Często przecież wystarczy w porę podać odpowiednie antybiotyki, by zaoszczędzić sobie wielu poważnych problemów ze zdrowiem.

Troska o serce to sprawa, o której każdy z nas powinien pamiętać. Pamiętajmy, że choroby serca mogą być dla nas poważnym zagrożeniem, a ignorowanie pierwszych niepokojących objawów może doprowadzić do poważnych konsekwencji.


Inne choroby: