Rak skóry - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Nowotwory » Rak skóry
Rak skóry - objawy i leczenie

>

Jest chorobą groźną i podstępną, która w pierwszej kolejności atakuje naszą skórę. Rak skóry to częsty, poważny i wciąż nieco lekceważony problem, który każdego roku zbiera krwawe żniwo. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej choroby?

Jak objawia się rak skóry?

Objawy tej choroby nowotworowej są dość charakterystyczne, niestety – nie każdy z nas poświęca swej skórze tyle uwagi, ile wymaga tego troska o zdrowie. Jakich dolegliwości nie powinniśmy zatem ignorować? Niepokojącym zjawiskiem są pieprzyki, które pojawiają się na naszej skórze i które zmieniają swój kształt oraz barwę. Owrzodzenia skóry, które nie chcą się goić, zmiany skórne, którym często towarzyszy świąd lub ból – oto kolejne objawy, które mogą świadczyć o początku poważnych problemów ze zdrowiem. Symptomy takie powinny w szczególności zaniepokoić tych, którzy mają ponad 60 lat lub bardzo jasną cerę. Dlaczego? Bo w takich przypadkach ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych znacznie się zwiększa, a to sprawia, że i ryzyko zachorowania na raka skóry staje się większe.

Dlaczego obserwacja skóry jest tak ważna?

Uważna obserwacja własnego ciała sprawia, że rak skóry może zostać wykryty dość wcześnie, a to z kolei zwiększa szansę na skuteczne leczenie. Każdy z nas powinien zatem uważnie obserwować swą skórę i szukać niepokojących zmian, takich jak pieprzyki i przebarwienia. Warto też zwracać uwagę na pieprzyki i brodawki, a w szczególności na ich kształty, barwy oraz sposób rozmieszczenia. Takie obserwacje mogą nam zaoszczędzić wielu problemów ze zdrowiem, mogą nam też uratować życie. A co możemy zrobić w chwili, gdy samobadanie skóry da nam powód do zmartwień? Im szybciej odwiedzimy lekarza – tym lepiej dla nas.

Współczesna medycyna w walce z rakiem skóry

Choć leczenie chorób nowotworowych nie jest łatwe, wcześnie wykryty rak skóry wcale nie musi oznaczać wyroku śmierci. Radioterapia oraz zabiegi chirurgiczne, pozwalające na usunięcie niepokojących zmian – oto podstawowe metody leczenia, z jakich korzystają dziś lekarze w walce z rakiem skóry. Jak wygląda zabieg chirurgiczny, który pozwala pokonać raka skóry? Wiele zależy tu od stopnia zaawansowania choroby oraz od tego, jaki rodzaj nowotworu zaatakował w danym przypadku. Lekarze mogą korzystać z takich metod, jak łyżeczkowanie lub chirurgia, wciąż stosowane są też „klasyczne” operacje, polegające na usuwania guza i otaczających go tkanek. Metodą, która zdobywa coraz większe uznanie, jest też kriochirurgia, w przypadku której komórki raka wymrażane są za pomocą ciekłego azotu.

Bezcenna profilaktyka

Przed tak groźną chorobą, jaką jest rak skóry, każdy z nas może się chronić. Profilaktyka tej groźnej choroby opiera się na kilku prostych zasadach, których każdy z nas powinien przestrzegać – dla własnego dobra. Rozsądek w trakcie opalania się, stosowanie kosmetyków chroniących przed promieniowaniem – oto podstawa, o której nie można zapominać.

Groźny rak skóry to choroba, której można w większości przypadków uniknąć. Rozsądek związany z opalaniem się i chronienie skóry przed promieniowaniem – oto podstawowe zasady, których przestrzeganie może nam uratować życie.


Inne choroby: