Zadaj Pytanie
Za darmo i bez rejestracji!

Upadki

3 Odpowiedźi 314 Wyświetleń 2020-07-17 15:31:55 Forum Ogólne
Dzień Dobry, Ostatnio przeczytałam w pewnym artykule ( https://carework.pl/poradnik/upadki-osob-starszych-porady-dla-opiekunow ) co do upadków: "Po każdym incydencie trzeba spytać o samopoczucie i dać chwilę na uspokojenie się. Trzeba spróbować ocenić również konsekwencje wypadku.". Napisali też, żebym osoby, u której pracuję nie podnosić na siłę jak coś boli. Jakie są ogólnie wytyczne z medycznego punktu widzenia, co do upadków osoby starszej? Boję się, że coś se złamie, a ja nie zobaczę tego :(

mar_z
3 Lata Temu
Szanowna Pani,

jak wiadomo zajmując się osobą obłożnie chorą należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli chodzi o upadki to zamiarem autorów artykułu było przekazanie informacji żeby nie zaszkodzić takiej osobie po upadku. Każdy upadek należy konsultować z lekarzem pod którego opieką jest dany pacjent. Jeżeli osoba, którą się Pani zajmuje jest kontaktowa to z pewnością złamanie zasygnalizuje. Jeżeli nie to z pewnością częstsze wizyty lekarza są wskazane, aby kontrolować stan zdrowia. U osób starszych łatwiej o złamania przy upadku ze względu na kruchość kości. 

Jeżeli Pani jest opiekunem nie-zawodowym myślę, że dla dobra Pani podopiecznych warto taki kurs wykonać. Również kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest jak najbardziej wskazany. Dla Pani komfortu psychicznego i tam też może Pani takowe pytania zadać.

Podsumowując każdy upadek, bądź jakiekolwiek nieprawidłowości należy konsultować z lekarzem podopiecznego lub pielęgniarką środowiskową.

JanetRoksana
3 Lata Temu

Witaj!

Każdy upadek dla osoby chorej (starszej) może grozić złamaniem, gdyż kości takich osób są bardzo osłabione. 


W związku z czym niezwykle ważne jest, aby zapobiegać upadkom. Jeśli jednak taki się przytrafi, należy pytać osobę starszą czy coś ją boli, gdyż ona sama może zasygnalizować możliwy uraz. W momencie gdy osoba taka wyrazi chęć oraz możliwość wstania, należy jej pomóc w taki sposób o jaki poprosi i to jak najdelikatniej. Nie można jednak robić niczego na siłę. 


Warto również zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy oraz konsultować upadek z lekarzem.

MikiK
3 Lata Temu
Osoby starsze są bardziej podatne na upadki oraz niestety na obrażenia powstałe wskutek urazu. Większość upadków osób starszych jest niegroźna, jednak zadbajmy o ich minimalizowanie. Warto usunąć dywany i dywaniki, kable, wysokie progi i elementy futryn, ciasne przejścia, kupić balkonik/wózek. Jeśli osoba starsza uskarża się na zawroty głowy- warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może wykonać badania i ewentualnie przepisać leki, które przeciwdziałają owym zawrotom.
Jeśli do upadku mimo to dojdzie- pamiętajmy by nic nie robić na siłę. Dajmy osobie czas by usiadła na ziemi, by mogła chwilę odpocząć. Zapytajmy o to czym upadek był spowodowany, gdzie boli i jakie są inne objawy. 
Naszą uwagę powinno zwrócić coś co odbiega od normy- upadek związany z nagłym bólem głowy, z bólem w klatce piersiowej, "kołataniem" serca, chwilową utratą przytomności (nie odpowiada na pytania, nie rusza się, nie reaguje na bodźce). 
Zapytajmy czy osoba może ruszać kończynami, czy kończyny są zdeformowane, czy któraś noga jest wygięta na bok/ wydaje się krótsza? Jeśli uda się wstać, to czy ból uniemożliwia chodzenie/ obciążanie nogi?
Jeśli uraz dotyczy głowy to niepokoić nas będzie duża rana, utrata przytomności, wymioty, zawroty głowy, silny ból głowy (nie tylko skóry).

Pamiętajmy by słuchać pacjenta i reagować na jego potrzeby.
W razie wątpliwości zawsze pozostaje konsultacja z lekarzem z przychodni, lub w sytuacji zagrożenia życia/zdrowia wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

loading...