Zapalenie płuc - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Zapalenie płuc - objawy i leczenie

>

Może mieć poważne konsekwencje i poważnie osłabić nasz organizm. Zapalenie płuc, często będące skutkiem innych zignorowanych chorób, lekceważone być nie może. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej choroby?

Zapalenie płuc – na czym polega ta choroba?

Zapalenie płuc to określenie, którego używa się w stosunku do stanów zapalnych atakujących tkankę płucną. Choroba ta może przybierać różne formy. W przypadku, gdy stanem zapalnym objęty jest przynajmniej jeden (cały) płac płucny, mówi się o płatowym zapaleniu płuc, z kolei gdy źródłem infekcji są oskrzeliki – o odskrzelowym zapaleniu płuc. Znane jest też zapalenie płuc śródmiąższowe, w przypadku którego pierwszą ofiara infekcji jest tkanka zrębu płuca. Każda postać zapalenia płuc jest groźna, każda wymaga odpowiedniego, podjętego w porę leczenia. A kiedy należy się zgłosić do lekarza?

Jak rozpoznać chorobę?

Objawy zapalenia płuc są dość typowe. W chwili, gdy główną przyczyną choroby są bakterie, pojawiają się takie dolegliwości, jak kaszel oraz ataki duszności. Dreszcze, gorączka oraz przyspieszony oddech to kolejne objawy, których nie można ignorować. Niepokojącym symptomem jest też ból w klatce piersiowej. Czasem choroba rozwija się powoli, czasem atakuje dość szybko. Jakie czynniki mogą sprzyjać jej rozwojowi?

Skąd biorą się problemy związane z zapaleniem płuc?

Zazwyczaj sprawcami takich problemów z płucami okazują się bakterie lub wirusy. Do rozwoju stanu zapalnego mogą się też przyczyniać wcześniejsze choroby, które doprowadziły do uszkodzenia płuc. Z tego też względu tak ważne jest dokładne leczenie wszystkich, nawet tych najdrobniejszych, schorzeń układu oddechowego. Za rozwój zapalenia płuc mogą też odpowiadać choroby osłabiające układ odpornościowy oraz inne choroby zakaźne. Zapalenie płuc często pojawia się jako towarzysz odry, grypy i malarii. W każdym przypadku ważne jest ustalenie przyczyn problemów oraz podjęcie odpowiedniej terapii. Na czym może ona polegać?

Współczesna medycyna a zapalenie płuc O tym, jakie leki mogą być zastosowane w danym przypadku, decyduje lekarz. Antybiotyki lub penicylina – oto środki, które są dość często stosowane w przypadku chorych na zapalenie płuc. W poważniejszych przypadkach może się okazać konieczne podjęcie dodatkowych kroków, np. podawania tlenu.

Pacjenci mogą też pomóc sobie dodatkowo, stosując się w trakcie leczenia do kilku prostych zasad. Ulgę choremu może przynieść przybranie pozycji półsiedzącej oraz nawilżenie powietrza w tym pomieszczeniu, w którym on leży. Polecane są też odpowiednie ćwiczenia oddechowe oraz zwiększona troska o utrzymanie w czystości jamy ustnej. Choremu na zapalenie płuc ulgę może przynieść również oklepywanie pleców – prosty, a niezwykle skuteczny zabieg.

Dolegliwości związane z zapaleniem płuc oraz komplikacje, które mogą stać się poważnym zagrożeniem dla każdego z nas sprawiają, że tej choroby ignorować nie można. Dokładne leczenie stanu zapalnego to podstawa dla każdego, kto chce odzyskać dobrą formę i znów cieszyć się zdrowymi płucami.


Inne choroby: