Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Wrzody żołądka - objawy i leczenie

>

Sprawiają wiele bólu i negatywnie wpływają na ogólny stan naszego zdrowia. Wrzody żołądka są problemem dość częstym, a winę za ich rozwój często ponoszą sami pacjenci. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? Co robić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów z wrzodami?

Czym są wrzody żołądka?

O wrzodach żołądka możemy mówić w chwili, gdy błona śluzowa żołądka zostanie uszkodzona, przez co nie będzie w stanie chronić go przed działaniem kwasów żołądkowych oraz enzymów trawiennych. Uszkodzenie tej błony staje się zatem przyczyną dalszych problemów, takich jak wrzody żołądka. Są one niczym innym, jak ubytkami mającymi formę niewielkich nadżerek, wnikających coraz głębiej w błonę śluzową. Ranki te sprawiają, że do żołądka zaczyna się przedostawać krew, co jest doskonale widoczne w chwili wypróżniania się. Warto pamiętać, że obecność krwi w kale to jeden z pierwszych objawów tej choroby i symptom, którego nie można ignorować. Pamiętajmy, że im później podjęte zostanie leczenie, tym więcej bólu i problemów.

Jak objawia się choroba wrzodowa?

Gdy wrzody pojawiają się na błonie śluzowej, zaczynają się pierwsze problemy związane z samopoczuciem. Jakie objawy są najbardziej typowe? Chorzy narzekają na silny ból w górnej części brzucha lub w dolnej części klatki piersiowej. Ból taki pojawia się zazwyczaj pomiędzy posiłkami, choć bardzo często przerywa choremu sen. Dolegliwości te ustępują albo po zjedzeniu czegoś, albo po zażyciu leków zobojętniających kwas żołądkowy. Nudności oraz uczucie zmęczenia to kolejne objawy, których nie można ignorować. Dopóki błona śluzowa nie zostanie uszkodzona, wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy pojawią się wrzody. W takiej sytuacji pojawiają się silne bóle, nieraz dochodzi też do krwawień, które mogą się okazać bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta.

Skąd biorą się problemy z wrzodami?

W przypadku tak uciążliwej dolegliwości, jaką są wrzody żołądka, profilaktyka ma ogromne znaczenie. Każdy z nas powinien zatem wiedzieć, jakie czynniki mają największy wpływ na rozwój wrzodów. A lista takich czynników jest dość długa. Wiadomo, że głównym problemem związanym z powstawaniem wrzodów są zaburzenia związane z wydzielaniem śluzy przez błonę śluzową żołądka. Innym problemem jest zbyt kwaśny odczyn soków żołądkowych lub problemy związane ze zbyt wolnym trawieniem i zaleganiem niestrawionego pokarmu w żołądku.

Kto jest w szczególności narażony na chorobę wrzodową?

Problemy z wrzodami żołądka może mieć każdy z nas, wiadomo jednak, iż niektórzy z nas muszą się borykać z tym problemem na własne życzenie. Na problemy z chorobą wrzodową narażone są w szczególności ci, którzy żyją zbyt szybko. Ciągły stres nie sprzyja zdrowiu, a wrzody żołądka są jednym z najczęściej pojawiających się skutków zbyt silnego napięcia nerwowego. Zbyt częste picie alkoholu, palenie papierosów oraz zbyt częste sięganie po bardzo ostre przyprawy – oto nasze drobne błędy, które mogą stać się przyczyną poważnych problemów z wrzodami.

Jak można walczyć z wrzodami żołądka?

Leczenie wrzodów żołądka może przybierać różne formy, przy czym na wybór terapii istotny wpływ na stopień zaawansowania choroby oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Dla każdego z nas ważna staje się jednak profilaktyka, dzięki której można łagodzić dolegliwości związane z chorobą wrzodową lub minimalizować ryzyko jej pojawienia się. Zdrowa dieta oraz unikanie stresujących czynników to podstawa. Często ważnym elementem leczenia staje się przyjmowanie leków, których głównym zadaniem jest ograniczanie ilości wydzielanych soków żołądkowych. W najpoważniejszych przypadkach niezbędna może się okazać operacja.

Brak odpowiedniego leczenia może sprawić, że kojarzone „tylko” z bólem wrzody żołądka staną się poważnym zagrożeniem dla życia. Wynika to z faktu, ich większe wrzody mogą pękać, a taka sytuacja jest już bardzo niebezpieczna dla każdego pacjenta. Pierwsze objawy choroby wrzodowej powinny zatem zostać w porę zgłoszone lekarzowi, dzięki czemu można z wyprzedzeniem rozpocząć odpowiednie leczenie i ograniczyć straty wyrządzone przez chorobę.

Jakie badania warto wykonać?

Osoby, którym dokuczają wrzody oraz te, u których pojawiają się pierwsze objawy tej choroby, powinny możliwie jak najszybciej udać się do lekarza. To on zleci badania, które w danym przypadku okażą się najlepsze. Wśród tych badań, które zlecane są najczęściej, pojawia się to, które polega na wykonaniu zdjęcia RTG z podwójnym kontrastem. Takie badanie pozwala „sfotografować” zmiany wywołane przez wrzody i ustalić skalę problemu. Drugim ważnym badaniem jest endoskopia. W czasie tego badania do przełyku i żołądka wprowadzana jest specjalna rurka z kamerką, dzięki czemu lekarz może obejrzeć dokładnie istniejące wrzody oraz pobrać odrobinę materiału do dalszych badań. Badania krwi oraz kału to kolejne badania, które pozwalają ocenić stan chorego i wybrać taki sposób leczenia, jaki w danym przypadku będzie najlepszy.


Inne choroby: