Rak wątroby - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Nowotwory » Rak wątroby
Rak wątroby - objawy i leczenie

>

Zapracowanej wątrobie zagraża wiele chorób. Do tych najgroźniejszych zalicza się rak wątroby – choroba, w przypadku które podjęte w porę leczenie jest sprawą niezwykle ważną. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tego nowotworu? Jakie sygnały wysyła nam chora wątroba?

Rak wątroby w pigułce

Rak wątroby, znany tez jako rak wątrobokomórkowy, jest specyficzną formą nowotworu. Jego pojawienie się nie jest efektem przerzutów z innych narządów, lecz skutkiem zmian, do których dochodzi w samej wątrobie. W jakich przypadkach może dojść do rozwoju tej formy raka?

Czynniki, które sprzyjają rozwojowi raka wątroby

Jakie czynniki mogą mieć istotny wpływ na rozwój tej formy raka? Wiadomo, że spore znaczenie ma tu płeć, gdyż wśród pacjentów walczących z rakiem wątroby dominują mężczyźni. Wiadomo też, że spory wpływ na rozwój raka wątroby mają czynniki rodzinne oraz styl życia. Niewłaściwa dieta, alkohol, papierosy – oto „drobne” błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje. Przyczyną problemów z rakiem wątroby może się jednak okazać ogólny stan zdrowia pacjenta oraz przebyte niegdyś choroby. Słaba odporność organizmu oraz przebyte infekcje wątroby sprawiają, że ryzyko rozwoju raka wątroby znacznie się zwiększa. Sporym zagrożeniem dla wątroby są też środki anaboliczne oraz (w przypadku kobiet) tabletki antykoncepcyjne.

Jak w porę rozpoznać raka wątroby?

Im wcześniej dostrzeżemy niepokojące objawy, tym większa szansa na to, że uda nam się w porę rozpocząć leczenie. Jakie sygnały wysyła nam zaatakowana przez nowotwór wątroba? Niestety, w większości przypadków pierwsze objawy raka wątroby pojawiają się dość późno, kiedy choroba jest już dość zaawansowana. Symptomami, które mogą się pojawić stosunkowo wcześnie i których nie można ignorować, są takie problemy ze zdrowiem, jak brak apetytu oraz znaczna utrata masy ciała. Powiększenie wątroby oraz bóle pojawiające się w prawym podżebrzu to kolejne objawy, które mogą świadczyć o rozwoju raka. Wodobrzusze oraz nudności, żółtaczka – oto kolejne dolegliwości, które często towarzyszą chorobie nowotworowej.

Współczesna medycyna w walce z rakiem wątroby

Ponieważ w większości przypadków pierwsze objawy raka wątroby pojawiają się dość późno, leczenie tej choroby nie należy do zadań najłatwiejszych. Jak wynika ze statystyk, tylko około 5% pacjentów walczących z tą formą raka ma szansę na całkowity powrót do zdrowia. O tym, jakie kroki powinny zostać podjęte w danym przypadku, decyduje lekarz na podstawie tak ważnych badań, jak USG, badanie krwi oraz tomografia komputerowa. Ważną rolę w ustaleniu stanu pacjenta odgrywa też biopsja wątroby – skomplikowane badanie, które pozwala na postawienie dokładnej diagnozy. Jeśli badania wykazują, iż guz jest jeszcze niewielką zmianą, lekarze zazwyczaj decydują się na jego chirurgiczne usunięcie. Jeśli rozmiary guza nie przekraczają 5 cm, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu tak ważnego zabiegu, jakim jest przeszczep wątroby. Stosowane są też takie terapie, jak radioterapia oraz chemioterapia. Ich głównym zadaniem jest zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych oraz postępu choroby.

Choroby nowotworowe mogą atakować każdą część naszego ciała. Jednym z tych narządów, które dość często padają ofiarą raka, jest wątroba – narząd, który na kontakt ze szkodliwymi substancjami jest narażony każdego dnia. Pamiętajmy zatem, by wątrobę oszczędzać oraz by uważnie obserwować wszelkie niepokojące zmiany. Im szybciej rozpoznamy początek choroby nowotworowej tego narządu, tym większa szansa na to, że uda nam się w porę rozpocząć odpowiednią w danym przypadku terapię.


Inne choroby: