Rak przełyku - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Nowotwory » Rak przełyku
Rak przełyku - objawy i leczenie

>

Ta choroba nowotworowa atakuje zazwyczaj komórki tkanki przełyku, zdarza się jednak i tak, że rak ten zaczyna się rozwijać w gruczołach śluzowych. Jak w porę wykryć problem? Co każdy z nas powinien wiedzieć ta temat raka przełyku?

Rak przełyku i jego objawy

Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Ból pojawiający się podczas przełykania, bóle gardła oraz chrypka, której bardzo często towarzyszy uciążliwy kaszel – oto symptomy dość typowe dla raka przełyku. Zaniepokojenie powinny wzbudzić też takie problemy, jak znaczny spadek masy ciała oraz powiększone węzły chłonne.

Kto jest najmocniej zagrożony?

Choć rak przełyku zaatakować każdego z nas, istnieje grupa czynników, które wyjątkowo sprzyjają tej chorobie. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się m. in. osoby palące papierosy oraz te, które zbyt często sięgają po alkohol. Choroba ta zagraża także tym, którzy mają już za sobą takie problemy zdrowotne, jak przewlekły refluks, kłopoty związane z owrzodzeniami lub stanami zapalnymi przełyku.

Jak rozwija się ta choroba?

W przypadku tego nowotworu, głównym sprawcą problemów jest guz, rozwijający się zazwyczaj w tkance wyściełającej przełyk. Guz ten rośnie, co przekłada się na coraz większe problemy z przełykaniem. Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, iż guz ten atakuje sąsiednią tkankę mięśniową. Wszystko to przekłada się na dolegliwości związane z bólem, gorszym samopoczuciem i coraz większymi problemami z przełykaniem. Choroba ta jest nie tylko uciążliwa, ale i groźna, gdyż rak przełyku może się szybko rozprzestrzenić na sąsiednie narządy. W jaki sposób można walczyć z tą chorobą?

Rak przełyku kontra współczesna medycyna

Podobnie jak w przypadku wielu innych nowotworów, tak i tu o możliwościach leczenia decyduje czas. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza – tym lepiej dla pacjenta. Warto zatem pamiętać, by wszelkie niepokojące objawy konsultować ze swym lekarzem. Dzięki temu można w porę wykonać tak ważne badania diagnostyczne, jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, cytologia czy endoskopia ultradźwiękowa. Na podstawie wyników tych badań można ocenić stan zdrowia pacjenta oraz zadecydować o tym, jakie leczenie w danym przypadku będzie najlepsze. W wielu przypadkach rozwiązaniem wystarczającym okazuje się leczenie farmakologiczne, w którym podstawową rolę odgrywają leki powszechnie wykorzystywane do walki z nowotworami. Leki te mają łagodzić ból w chwili, gdy brak możliwości usunięcia guza metodą operacyjną. W chwili, gdy choroba zostanie wykryta dość wcześnie, można skorzystać z leczenia operacyjnego. W trakcie operacji lekarz usuwa fragment tkanki zajętej przez raka, a następnie łączy pozostałe odcinki. Po takiej operacji niezbędne jest leczenie farmakologiczne oraz chemia, pozwalająca zatrzymać dalszy rozwój komórek rakowych. Niestety – taką szansę mają tylko ci pacjenci, którzy w porę wykonali odpowiednie badania.

Bezcenna profilaktyka

W walce z rakiem przełyku rolę bardzo ważną odgrywają z jednej strony badania, z drugiej – profilaktyka. Zdrowy styl życia to najlepsza metoda na to, by zminimalizować ryzyko pojawienia się tej choroby. Warto też pamiętać, że ignorowanie takich dolegliwości, jak zwężenie czy zapalenie przełyku, może mieć poważne konsekwencje.

Przed rakiem przełyku można się chronić. Unikanie alkoholu i nikotyny, podejmowanie w porę walki ze zgagą oraz innymi schorzeniami przełyku – oto podstawowe zasady, o których każdy z nas powinien pamiętać.


Inne choroby: