Rak płuc - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Rak płuc - objawy i leczenie

>

Każdego roku ta choroba zbiera krwawe żniwo, a liczba zachorowań konsekwentnie wzrasta. I choć lekarze biją na alarm, nasza wiedza na temat tej śmiertelnej choroby wciąż pozostawia wiele do życzenia. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat raka płuc?

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Rak płuc, podobnie jak większość chorób nowotworowych, może być skutecznie leczony pod warunkiem, że choroba zostanie wykryta w odpowiednim momencie. Na jakie objawy powinniśmy zatem w porę zwrócić uwagę? Uporczywy kaszel i chrypka, plwocina, w której pojawia się krew – oto pierwsze symptomy tej choroby. Bóle w klatce piersiowej oraz ból pojawiający się w rejonie barków i ramion to kolejne objawy, których nie możemy ignorować. Problemy związane z apetytem, spadek masy ciała oraz uczucie ciągłego zmęczenia są kolejnymi skutkami rozwijającego się nowotworu. Co powinniśmy zrobić w chwili, gdy dostrzeżemy u siebie takie symptomy? Im wcześniej zgłosimy się z takimi objawami do lekarza, tym lepiej dla nas.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi choroby?

Zanieczyszczone powietrze oraz palenie papierosów to główne zagrożenia dla naszych płuc. Wiadomo, że osoby palące papierosy są aż o 15 razy mocniej narażone na rozwój raka płuc niż ci, którzy z tym zgubnym nałogiem nie mieli nigdy kontaktu. Pamiętajmy, że szkodliwe jest nie tylko samo palenie, ale i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Co jeszcze wiemy na temat przyczyn rozwoju raka płuc? Wiadomo, że spory wpływ na rozwój tej choroby może mieć płeć, gdyż wśród pacjentów z tą formą nowotworu dominują kobiety. Wiadomo też, że ryzyko zachorowania na raka płuc zwiększa się z wiekiem, a im starsi jesteśmy – tym większe ryzyko zachorowania. Kontakt z powietrzem skażonym chemikaliami, azbestem oraz radonem, brudne powietrze – oto kolejne czynniki, które na stan naszych płuc mają ogromny wpływ.

Jak rozwija się rak płuc?

Podobnie jak większość nowotworów, tak i rak płuc może się rozwijać dość długo bez wysyłania konkretnych sygnałów. Z czasem guz staje się na tyle duży, że zaczyna sprawiać wiele problemów, szybko zaczyna się też rozprzestrzeniać na pobliskie węzły chłonne. Niestety, w większości przypadków choroba zostaje wykryta dopiero w tej chwili, gdy rak atakuje węzły chłonne i gdy choroba z płuc przenosi się na inne części ciała.

Współczesna medycyna w walce z rakiem płuc

Choć medycyna zna coraz więcej skutecznych metod prowadzenia walki z nowotworami, w większości przypadków głównym problemem wciąż okazuje się zbyt późno postawiona diagnoza. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym większe szanse na leczenie. Co każdy z nas może zrobić? Obserwacja swego ciała i śledzenie wszelkich niepokojących zmian to podstawa. Gdy tylko dostrzeżemy niepokojące objawy, musimy zgłosić się do lekarza. Wykonanie odpowiednich badań pomoże w postawieniu diagnozy i, w razie potwierdzenia obecności guza, podjęcie w porę odpowiedniej terapii. Jakie leczenie stosowane jest najczęściej? W większości przypadków chorzy na raka płuc pacjenci muszą się poddać operacji, w trakcie której usuwane jest albo całe płuco, albo jego część. Po takiej operacji stosowana jest radioterapia lub chemioterapia. Inaczej wygląda leczenie raka w chwili, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie operacji. W takim przypadku najpierw korzysta się z radioterapii, której głównym celem jest zmniejszenie rozmiarów guza, a następnie z chemii, która pozwala niszczyć komórki nowotworowe.

Bezcenna profilaktyka: o czym każdy z nas powinien pamiętać?

Ponieważ leczenie raka płuc jest dla medycyny wciąż ogromnym wyzwaniem, a śmiertelność wśród pacjentów jest bardzo wysoka, podstawową szansą na prowadzenie skutecznej walki z tą chorobą jest profilaktyka. Jakie są jej główne zasady? Niepalenie papierosów oraz unikanie zadymionych pomieszczeń to podstawa, o której każdy z nas powinien pamiętać. Unikanie przemysłowych chemikaliów oraz miejsc, w których powietrze jest bardzo mocno zanieczyszczone, to kolejne zasady profilaktyki. Ważną rolę w walce z chorobami nowotworowymi odgrywa też zdrowa dieta. By zmniejszyć ryzyko rozwoju raka płuc, warto sięgać po produkty z pełnych ziaren zbóż oraz po świeże owoce i warzywa. Są one źródłem wielu cennych witamin i minerałów, w gronie których pojawiają się skuteczne w walce z rakiem przeciwutleniacze.

Rak płuc to groźna i podstępna choroba, która dla każdego z nas stanowi poważne zagrożenie. Warto pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko pojawienia się takiej choroby, warto też pamiętać o badaniach kontrolnych, dzięki którym możliwe stanie się wczesne postawienie diagnozy i rozpoczęcie w porę odpowiedniego leczenia.


Inne choroby: