Rak nerki - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Rak nerki - objawy i leczenie

>

Choroby nowotworowe są jedną z plag współczesnego świata, a ich ofiara może paść praktycznie każda część naszego ciała. Co możemy zrobić w chwili, gdy rak zaatakuje nasze nerki?

Jak objawia się rak nerki?

W przypadku chorób nowotworowych ważne jest szybkie rozpoznanie problemu oraz szybkie leczenie. Jakie objawy nie powinny być ignorowane w przypadku nerek? Rak nerki to przede wszystkim silny ból, który atakuje okolice lędźwiową oraz problemy związane z uczuciem ciągłego zmęczenia. Zaburzenia pokarmowe, problem z utratą masy ciała oraz obecność krwi w moczu – oto kolejne problemy, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby. Co powinniśmy zrobić w chwili, gdy zauważymy u siebie takie objawy? Im szybciej wybierzemy się do lekarza, tym lepiej dla nas.

Skąd biorą się takie problemy?

Choć lekarze wciąż nie są w stanie wymienić wszystkich przyczyn raka nerki, wiemy już, jakie czynniki mają istotny wpływ na rozwój tej choroby. Rak nerki ma silny związek z zanieczyszczeniem środowiska oraz z coraz większą ilością środków chemicznych, które towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Potwierdzać to może fakt, iż najwięcej przypadków raka nerki stwierdza się na terenach silnie zurbanizowanych. Warto też uważać na pleśnie oraz na środki przeciwbólowe, których nadmierna ilość może stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie czynniki mogą dodatkowo wpływać na rozwój tej choroby? Spore znaczenie może mieć tu wiek, gdyż wśród pacjentów walczących z tą chorobą większość to osoby po 50-tym roku życia. Rak nerki jest jednocześnie problemem, z którym znacznie częściej muszą się borykać kobiety.

Jak rozwija się ta choroba?

Rak nerki jest chorobą o dość charakterystycznym przebiegu. W zdecydowanej większości przypadków sprawcą problemów jest gruczolakorak. Rozwija się on z jednostek filtrujących nerki, które nazywane są nefronami. Bywa jednak i tak, że nerki atakuje rak powstający z nabłonka przejściowego dróg moczowych, który rozwija się w miedniczkach nerkowych lub w moczowodach. Bardzo rzadką formą raka nerek jest guz Wilmsa, którego ofiarą padają dzieci.

Sama choroba rozwija się dość wolno. Rak atakuje najpierw jedną nerkę, choć bywają przypadku, gdy choroba rozwija się w obu nerkach jednocześnie. Bez względu na to, jaki rodzaj raka zaatakuje nerki, istnieje ogromne ryzyko pojawienia się przerzutów. W przypadku raka z nabłonka najczęstsze są przerzuty do pęcherza moczowego, z kolei gruczolakorak zazwyczaj daje przerzuty do wątroby, płuc lub kości.

Współczesna medycyna w walce z rakiem nerki

Jakie leczenie można dziś wykorzystać w walce z rakiem nerki? Sporo zależy tu od rodzaju raka oraz od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku wcześnie wykrytego gruczoloraka efekty bardzo dobre może przynieść zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu guza wraz z otaczającymi go tkankami. W poważniejszych przypadkach pojawia się konieczność wycięcia całej nerki oraz otaczających ją tkanek. Każda taka operacja oznacza długi proces powrotu do zdrowia oraz konieczność wprowadzenia w swym życiu wielu istotnych zmian.

Rak nerki, podobnie jak każda inna choroba nowotworowa, nie może być problemem ignorowanym. Ponieważ zanieczyszczone powietrze i dodatki chemiczne w żywności otaczają każdego z nas, wszyscy jesteśmy narażeni na rozwój tej choroby. Co możemy zrobić? Prowadzenie zdrowego stylu życia, wykonywanie regularnych badań oraz uważna obserwacja swego ciała – oto podstawowe zasady, o których każdy z nas powinien pamiętać.


Inne choroby: