Psychoza - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Psychoza - objawy i leczenie

>

Psychoza należy do chorób związanych z zaburzeniami psychicznymi. Pacjent ma problemy z odróżnianiem rzeczywistości od fikcji, nie jest wstanie jasno myśleć oraz często wierzy w społecznie nierealne i dziwne rzeczy lub zjawiska. Często chory zamyka się w swoim własnym świecie do którego tylko on ma dostęp. Ludzie z psychozą mogą rozmawiać z wyimaginowanymi postaciami, słyszeć dźwięki i głosy oraz być świadkami wydarzeń, które naprawdę nie istnieją. Takie osoby tworzą własny świat w który wierzą, a świat realny ich nie obchodzi.

Psychoza ma to do siebie, że pacjent nie jest świadomy swojej choroby, dla niego życie toczy się normalnie we własnym stworzonym świecie. Jak wynika z badań przyczyną psychozy są zaburzenia neurotransmisji w mózgu. Dokładne przyczyny występowania psychozy nie są znane, jednak wiadomo, że mają związek z anomaliami występującymi w mózgu. Mogą one pojawić się w przebiegu chorób nerek, wątroby, mózgu czy tarczycy. Może także pojawić się w wyniku nadużywania alkoholu, narkotyków oraz w wyniku poważnego zatrucia. Ponadto jej przyczyną mogą być depresja, pogorszająca się pamięć ( dotyczy głównie osób starszych ) oraz ucieczka od świata rzeczywistego w wyniku traumatycznych wydarzeń o których chory nie chce pamiętać. Pierwszymi objawami psychozy jest utrudniony kontakt z innymi osobami, jednak ciężko od razu jest z tego wyciągnąć wniosek o chorobie, ponieważ ktoś może być po prostu wstydliwy. Innymi objawami na które już należy zwrócić większą uwagę są napady lęku bez żadnej przyczyny, problemy z zmobilizowaniem się do działania czy problemy z podejmowaniem nawet najprostszych decyzji. Osoby chore mogą mieć także problemy ze snem, częste i nagłe zmiany nastroju, brak apetytu, trudności z pamięcią itp. Jeśli wyżej wymienione objawy zostaną zlekceważone choroba postępuje i mogą pojawić się:

- halucynacje czyli omamy:
* słuchowe – chory słyszy dźwięki, które tak naprawdę nie występują.
* wzrokowe widzi rzeczy, które występują tylko w jego wyobraźni i są widziane tylko przez niego. Może o nich nawet opowiadać, a nawet rozmawiać jeśli omam dotyczy osoby fizycznej ( nie koniecznie człowieka ) lub jakiegoś wydarzenia.
* czuciowe – osoba z psychozą sądzi, że dotyka czegoś, może nawet opisywać jaka jest w dotyku rzecz z którą obcuje, jej cechy, kształty itp.
* zapachowe czuje zapachy, których nie ma
- urojenia wszystkie bodźce przyjmują nowe znaczenie i układają się w nowe, aluzyjne związki. Chory może być przekonany np., że jest stale obserwowany.
- obojętność emocjonalna – ma problemy w przeżywaniu i wyrażaniu uczuć
- dezorganizacja zachowania oznacza, że chory podejmuje często nieracjonalne zachowania jest nieprzewidywalny w swych działaniach
- chaotyczne myśli – wypowiedzi chorego są chaotyczne, nieprzemyślane, nie dotyczące w żaden sposób tematu. Wyglądają jak przypadkowo wypowiedziane zdania, które właśnie przyszły na myśl osobie chorej.

Według badań najbardziej narażeni na psychozę są mężczyźni między 15 a 30 rokiem życia i kobiety między 15 a 35 rokiem życia. Zaawansowana psychoza jest ciężką chorobą psychiczną i wymaga specjalistycznego leczenia. W leczeniu stosuje się leki przeciwpsychotyczne, które hamują wytwarzanie omamów i urojeń. Często stosowana jest także psychoterapia. Nie należy lekceważyć żadnych objawów psychozy, nieleczona może doprowadzić do depresji, odseparowania, a nawet samobójstwa. Im szybciej wykryta choroba tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie.


Inne choroby: