Nadciśnienie tętnicze - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Nadciśnienie tętnicze - objawy i leczenie

>

Nadciśnienie tętnicze to problem, który dotyka blisko 1/4 polskiego społeczeństwa. Dotyczy coraz częściej ludzi młodych, aktywnych, potencjalnie zdrowych. Ta podstępna choroba bardzo często przebiega bezobjawowo, a dopiero jej powikłania uświadamiają choremu, z czym ma do czynienia. Chorobę diagnozujemy, kiedy wartości ciśnienia skurczowego przekroczą 140mmHg, a rozkurczowego 90mmHg. Nadciśnienie tętnicze to trudny przeciwnik – jak z nim walczyć?

Jak objawia się nadciśnienie tętnicze?

Wczesne wykrycie choroby to jedna z najważniejszych kwestii. Niestety, nie zawsze można postawić diagnozę w porę. Wynika to z faktu, iż często problem rozwija się bezobjawowo, zatem osoby unikające badań kontrolnych mogą chorować i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Charakterystycznymi objawami są tu bóle i zawroty głowy, szybkie męczenie się oraz kołatanie serca. Niepokojące mogą być także zaczerwienie skóry policzków. Skąd biorą się takie problemy?

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z nadciśnieniem?

Nie zawsze możliwe jest ustalenie przyczyn choroby. Często nadciśnienie okazuje się skutkiem problemów z nerkami, często jest też związane z chorobami układu krążenia lub układu nerwowego. Na rozwój problemów z nadciśnieniem wpływa też często styl naszego życia. Zbyt częste sięganie po sól to jeden z powszechniejszych błędów, którego skutkiem jest nadciśnienie tętnicze. Stres, niewłaściwa dieta oraz otyłość, palenie papierosów oraz prowadzenie siedzącego trybu życia – oto kolejne czynniki, które mogą mieć fatalne konsekwencje.

Jak najłatwiej zdiagnozować nadciśnienie tętnicze?

Najprostszym sposobem jest wykonanie w ramach Poradni Kardiologicznej 24-godzinnego zapisu pomiarów ciśnienia tętniczego. Niestety czas oczekiwania na wizytę, a następnie na diagnostykę u specjalisty jest bardzo długi. Szybszym i łatwiejszym sposobem jest wykonywanie takich pomiarów samodzielnie. Wystarczy przez kilka wykonywać samodzielnie pomiary domowym aparatem, o stałych porach dnia (np. o godzinie 8, 12, 16, 18, 21) i zapisywać je na zwykłej kartce. Następnie uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt częste wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli nie odczuwasz żadnych niepokojących dolegliwości, a lekarz nie dał konkretnych zaleceń, nie powinieneś mierzyć ciśnienia tętniczego krwi częściej niż raz na kilka dni. Zbyt częste pomiary dają wyniki fałszywie dodatnie.

Jaki sprzęt do pomiarów wybrać?

Najlepszym aparatem do wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego krwi są urządzenia ręczne. Starsi ludzie nie są jednak w stanie samodzielnie obsłużyć ich. Dlatego zaleca się zakup elektronicznego urządzenia z mankietem zakładanym na ramię. Odradza się zakup urządzeń mierzących ciśnienie tętnicze krwi w okolicy nadgarstka, ponieważ pokazywane przez nie pomiary są obarczone znacznym błędem. Należy pamiętać także, aby w czasie wykonywania pomiaru nie poruszać się, ani nie mówić, ponieważ są to bodźce, które wprowadzają urządzenie w błąd.

Czy leczenie nadciśnienia jest trudne?

To dość skomplikowany proces, którego może podjąć się jedynie lekarz. Samodzielnie można zadbać o systematyczny wysiłek fizyczny, zmianę diety ograniczając przede wszystkim spożycie soli, alkoholu oraz kawy, redukcję masy ciała.

Czym grozi brak leczenia?

Ignorowanie problemów z nadciśnieniem jest poważnym błędem. Nie leczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić do niewydolności krążenia, choroby wieńcowej, a nawet do zawału czy udaru mózgu. Nadciśnienie tętnicze bywa też przyczyną zaburzeń widzenia oraz problemów związanych z pracą nerek. Ze względu na możliwe komplikacje, odpowiednie leczenie nadciśnienia staje się kwestią wyjątkowo istotną.

Sól – wróg numer jeden

Głównym winowajcą w wielu przypadkach nadciśnienia tętniczego jest sól. Wbrew pozorom nasza dieta może się bez niej obejść, a posiłki przygotowane bez soli mogą być nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Jeśli już musimy korzystać z soli, postawmy na sól ciemną, w której znajduje się magnez i jod. Nauczmy się też korzystać z ziół, które z powodzeniem mogą zastąpić nam sól.

Bezcenna profilaktyka – o czym warto pamiętać?

Ograniczenie ilości soli w diecie to podstawa, jednak profilaktyka nadciśnienia tętniczego ma jeszcze kilka innych punktów. By chronić swe zdrowie, warto ograniczać ilość kawy i mocnej herbaty. Należy też rzucić palenie oraz zrezygnować z picia alkoholu. Ruch na świeżym powietrzu oraz konsekwentna walka ze zbędnymi kilogramami to kolejne czynniki, dzięki którym możemy się skuteczniej chronić przed problemami z ciśnieniem. Dobra profilaktyka to również wypoczynek i walka ze stresem. Brak snu i napięcie nerwowe mogą przecież sprawić sporo problemów ze zdrowiem, a nadciśnienie tętnicze jest jednym z ich skutków.

Nadciśnienie tętnicze to poważny problem, a odpowiednie leczenie to podstawa. Dzięki temu można uniknąć poważnych problemów oraz komplikacji, tak często prowadzących do przedwczesnej śmierci. Pamiętajmy, jak ważna w przypadku nadciśnienia jest profilaktyka. Im zdrowszy styl życia prowadzimy, tym większa szansa na to, że unikniemy problemów z ciśnieniem.


Inne choroby: