Marskość wątroby - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Marskość wątroby - objawy i leczenie

>

Gdy wątroba przestaje sprawnie funkcjonować, cierpi cały nasz organizm. Narząd ten, ze względu na pełnioną w naszym organizmie rolę, jest wyjątkowo narażony na kontakt ze szkodliwymi substancjami, a tym samym na poważne choroby. Wiele z nich jest skutkiem naszych codziennych zaniedbań i niezdrowego stylu życia. Tak jest m. in. w przypadku marskości wątroby – choroby, która może mieć poważne konsekwencje.

Marskość wątroby w pigułce

Marskość wątroby, często określana też mianem zwłóknienia wątroby, jest poważnym problemem – nierzadko powiązanym z innymi chorobami tego narządu. O marskości wątroby można mówić w chwili, gdy miejsce prawidłowej tkanki zajmować zaczyna tkanka łączna. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna dla każdego pacjenta, a im dłużej trwa taki stan, tym większe stają się problemy z ogólnym stanem zdrowia. Brak odpowiedniego leczenia prowadzić może do niewydolności wątroby, a to stanowi już poważne zagrożenie dla życia.

Marskość wątroby i jej objawy

Ponieważ marskość wątroby może mieć poważne konsekwencje, szybkie leczenie staje się w przypadku tej choroby kwestią bardzo ważną. By tak się stało, musimy w porę rozpoznać chorobę. Na jakie objawy powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę? Brak apetytu oraz ogólne osłabienie to symptomy towarzyszące wielu schorzeniom wątroby, niepokojącym zjawiskiem jest też utrata masy ciała. Mdłości oraz uczucie rozpierania brzucha po posiłku to kolejne objawy, które mogą świadczyć o poważnych problemach związanych ze stanem naszej wątroby.

Skąd biorą się takie problemy?

Wielu z nas zakłada, iż problemy związane z marskością wątroby są tylko i wyłącznie skutkiem zbyt częstego sięgania po alkohol. Niestety, w rzeczywistości sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Alkoholizm pozostaje wprawdzie najczęściej pojawiającą się przyczyną tej choroby, jednak i inne czynniki mają wpływ na rozwój tego schorzenia. Wiadomo przecież, że marskość wątroby może być skutkiem wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, może się też rozwijać jako efekt choroby Wilsona. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby, hemochromatoza, kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi – oto kolejne przyczyny marskości wątroby. A jak w walce o powrót do zdrowia może nam pomóc współczesna medycyna?

Na czym polega leczenie marskości wątroby?

W większości przypadków marskości wątroby lekarze stawiają na leczenie farmakologiczne, przy czym wyjątkowo ważną rolę odgrywają tu leki przeciwwirusowe. Lekarze zalecają też korzystanie z diety wątrobowej oraz spędzanie czasu w aktywny sposób.

Bezcenna profilaktyka

Ponieważ każda choroba wątroby ma poważne konsekwencje, każdy z nas w porę powinien o ten narząd odpowiednio zadbać. Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się tak groźnego problemu, jakim jest marskość wątroby? Zasady, na których opiera się w tym przypadku profilaktyka, są dość proste. Podstawa to szczepienie przeciwko WZW B oraz unikanie sytuacji, w których ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby znacznie się zwiększa. Ważną rolę odgrywa tu również zdrowa dieta oraz życie w trzeźwości.

Marskość wątroby to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia każdego pacjenta. Pamiętajmy, że pierwsze objawy tej choroby nie mogą być ignorowane, a szybkie leczenie jest dla nas jedyną szansą na odzyskanie dobrej formy.


Inne choroby: