Zadaj Pytanie
Za darmo i bez rejestracji!

Konsultacja psychiatryczna

3 Odpowiedźi 415 Wyświetleń 2020-06-28 19:17:55 Forum Psychologiczne
Witam! Jestem studentką, mam 23 lata. Około rok temu udałam się na konsultację psychiatryczną, gdyż miałam problemy ze snem i ogólnie złe samopoczucie od pewnego czasu i chciałam się skonsultować ze specjalistą. Lekarz stwierdził, że mam objawy depresyjno-lękowe i zapisał mi leki na receptę. Po wizycie zakupiłam leki w aptece. Jednak po przeczytaniu ulotki, gdzie było wymienionych bardzo wiele poważnych skutków ubocznych, stwierdziłam że nie podejmę się leczenia tym bardziej, że według mnie mój stan nie był na tyle poważny, by te leki zażywać. W ciągu dwóch miesięcy od wizyty, mój stan się samoistnie poprawił i wszystko wróciło do normy, przypuszczam że był to stres związany z nauką. Minął już rok, a ja nadal czuje się dobrze i nic mi nie dolega. Chciałam się zapytać, czy w związku z tym, że byłam na jednej wizycie u psychiatry, gdzie przepisano mi leki, lecz nigdy ich nie zażywałam, mogę mieć jakieś problemy lub pewnego rodzaju "wątpliwości", jeżeli chodzi o pracę? Czy ta jedna wizyta, może być przeszkodą w podjęciu pewnego rodzaju zawodów, jak na przykład zawód nauczyciela,, czy zawód lekarza? Czy w przypadku pytań na rozmowach o pracę o to, czy cierpię na jakieś schorzenia psychiczne lub czy w przeszłości leczyłam się psychiatrycznie, ta jednorazowa wizyta i cała ta sytuacja, która jest wynikiem mojej nadgorliwości, będzie się do tego zaliczała? Czy po prostu jest to traktowane jako "zwykła" wizyta lekarska i nie stwarza to żadnego problemu, ani innych podobnych "wątpliwości"? Bardzo proszę o rzetelną i szczegółową odpowiedź... Pozdrawiam.

Sandra
3 Lata Temu
Cześć!

Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter czy też przyszły pracodawca nie może zapytać Cię o Twoje dolegliwości, ponieważ jest to sprawa prywatna. Jeżeli tak zrobi, należy zaznaczyć, że jest to pytanie nie na miejscu i zastanowić się nad innym pracodawcą. Nie ma również dostępu do Twojej historii leczenia poza instytucjami ochrony zdrowia w których się leczysz. 

Pozdrawiam! 

MikiK
3 Lata Temu
Pytanie o schorzenia psychiczne i leczenie psychiatryczne podczas rozmowy rekrutacyjnej jest niestosowne, zupełnie tak jak napisała Sandra.
Jeśli pracodawca oczekuje że pracownik posiada odpowiednie uwarunkowania fizyczne i psychiczne do pełnienia danej funkcji to wysyła pracownika na badania, a badanie i wywiad przeprowadza lekarz medycyny pracy, który wystawia odpowiednie zaświadczenie. 
Lekarz medycyny pracy powinien na podstawie dokumentacji (z poradni psychiatrycznej) i wywiadu (w którym powiesz że nie przyjmowałaś leków i jaki masz aktualny stan zdrowia) zaświadczyć czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do podjęcia pracy.

Nie powinnaś się tym przejmować. Osoby, które korzystały z porady psychiatrycznej i zostały im przepisane leki, stanowią duży procent społeczeństwa. Nie koliduje to u znakomitej większości z życiem zawodowym. 
Nawet leczone zaburzenia lekowe i depresyjne nie stanowią przeciwwskazania do podjęcia pracy takiej jak nauczyciel czy lekarz. 

A.U
3 Lata Temu
Witaj!
Z opisu wynika, że stres powoduje u Pani problemy zdrowotne psychiczne. Radziłabym w takiej sytuacji o konsultację z psychologiem w celu rozmowy, lecz aby nie wprowadzać leczenia farmakologicznego.
Niestety dużo zawodów jest wiązanych ze stresem, więc proszę przed podjęciem próby w jednym z takich zawodów o rozmowę z osobą trzecią.

Pozdrawiam

loading...