Zadaj Pytanie
Za darmo i bez rejestracji!

Brak popędu seksualnego i zaburzenia lękowe

3 Odpowiedźi 191 Wyświetleń 2020-08-04 21:55:54 Forum Psychologiczne
Mam 18 lat, jestem bardzo nieśmiała ( wydaje mi się, że to nawet lęki społeczne) boje się rozmawiać z obcymi ludźmi, a nawet z bliskimi gdy w towarzystwie są jacyś obcy, nie potrafię zjeść w miejscu publicznym Bp ze stresu ściska mnie w gardle, zbyt wstydzę się rozmawiać przez telefon przy innych ludziach, i nawet idąc ulicą mam wrażenie, że luzie na mnie patrzą i w myślach komentują np mój wygląd. Od zawsze byłam nieśmiała, ale jakieś 2 lata temu mi się nasiliło. W dodatku zmagam się z atakami paniki, pierwszy atak miałam 2 lata temu. Od pewnego czasu nie miałam owego napadu dość dawno ale zaledwie rok temu powtarzały mi się nawet kilka razy dziennie. Często też nachodzą mnie negatywne myśli w momencie dużej radości lub odprężenia, wtedy nagle zaczyna mi się wygadać, że zaraz coś się stanie, że coś pójdzie nie tak. Często miewam poczucie winy nawet kiedy powód nie jest zależy ode mnie. Często mam duże niepewności co do praktycznie wszystkiego, nie ufam sobie do tego stopnia, że muszę nagrywać jak zamykam drzwi kluczem, żeby po wyjściu z domu nie bać się, że tego nie zrobiłam. Mam chłopaka od 10 miesięcy, kocham go bardzo i pomimo mojej nieśmiałości przed nim naprawdę się otwieram i bardzo dobrze mi to wychodzi, a wręcz czuje się przy nim swobodnie, ale tylko jeśli chodzi o rozmowę, problem zaczyna się natomiast w momencie jakiegokolwiek zbliżenia. Uwielbiam się przytulać, ale gdy dochodzi do całowania lub dotyku, czuje się nieswojo i w myślach chce żeby przestał. To nie jest tak, że tego nie lubię, bo kocham go i uważam, że jest bardzo seksowny i atrakcyjny. Nigdy nie uprawiałam seksu i narazie nie dopuszczam siebie myśli, że mogłabym to robić. Tzn czasem myśle o stosunku i wydaje mi się Ok ale gdy zdam sobie sprawę, że mam to przerodzić w praktykę to mi się wszystkiego odniechciewa. Niby nie mam popędu seksualnego, a jednak uprawiam masturbacje żeby rozładować swoje potrzeby, niby nie chce stosunku a jednak lubię i nim fantazjować. Poprostu nie chce tego robić w praktyce. Mój chłopak stwierdził, że mogę być aseksualna lub mieć jakieś jego spektrum. Ale aseskualisci nie maja potrzeb seksualnych a ja je mam, tylko w czasie zbliżenia jakoś przestaje je mieć. Boje się że to jakaś awersja lub inne zaburzenie. Ale chyba najbardziej wydaje mi się, że to może mieć podłoże psychologiczne i mieć jakiś związek z tym co napisałam u góry. Nie mam traum z dzieciństwa w sferze seksualnej, nikt mnie nie gwalcił. Wspomnę też że w więku 14 -15 lat byłam w toksycznej relacji i przez to spadła mi bardzo samoocena. Jeśli to wszystko może mieć podłoże genetyczne to wspomnę też że moja babcia w młodości chorowała na zaburzenia nerwicowe. Chciałbym się dowiedzieć co mi tak naprawdę jest, skad te wszystkie lęki, i jak mam z nimi walczyć i czym mam jakaś chorobę lub zaburzenie i dlaczego mam takie problemy seksualne i czy to ma jakiś związek z problemami psychicznymi

ggmu92
1 Rok Temu

Droga Pani,

Nie ma nic szczególnie dziwnego w tym, że ma Pani obawy i różnego rodzaju lęki przed seksem. Jakby nie było, fakt jego uprawiania wiąże się z nowymi doświadczeniami, ale i problemami, z którymi jako "aseksualna" nastolatka nie musi się Pani borykać. Te potencjalne problemy (albo lepiej może określić je jako "nowości") to np. relacja z drugą osobą i jej codzienne blaski i cienie, ewentualne zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z uprawianiem seksu (np. niekoniecznie w danym momencie upragniona ciąża, czy choroby i infekcje przenoszone drogą płciową), przełamanie oporów i wstydu wobec widoku własnego i obcego ciała w sytuacji niedwuznacznej, itp., itd. Niezależnie od trafności powyższych rozważań, warto chyba byłoby skorzystać z konsultacji psychologicznej bądź seksuologicznej celem bliższego przyjrzenia się opisanym przez Panią obawom i strachom oraz znalezienia sposobów na radzenie sobie z nimi bądź ich "oswojenie".

Pozdrawiam

1 Rok Temu
Witam,


Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne. Aby zdiagnozować przyczynę i znaleźć rozwiązanie, najlepiej byłoby skonsultować się z psychologiem, który po wnikliwym wywiadzie z Panią zaproponuje najlepszy sposób pozbycia się lęku.

capr09
1 Rok Temu

Witaj.

Jeżeli twoje obniżone libido nie jest dla ciebie kłopotliwe – nie musisz nic z nim robić! Warto jednak zastanowić się skąd pojawia się strach przed stosunkiem – może boisz się ciąży? Może boisz się, iż twój chłopak gorzej o tobie pomyśli? Warto o tym porozmawiać na spokojnie – między sobą – jak i udać się na konsultacje do seksuolożki.

Myślę, że na problemy z lękiem i otwartością może pomóc rozmowa z psychologiem bądź uczęszczanie na terapię. Pamiętaj, że nie ma niczego złego w tym, że zwrócisz się do kogoś o pomoc. Tak samo jak nie ma niczego złego w tym, że nie chcesz uprawiać seksu.

W przypadku jeśli zauważysz, że objawy lękowe przybierają na sile polecam wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i być może psychiatry, w celu rozpoznania problemu i ewentualnego wdrożenia leczenia.

Życzę powodzenia!


loading...