Cukrzyca typu 1 - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Cukrzyca » Cukrzyca typu 1
Cukrzyca typu 1 - objawy i leczenie

>

Lekarze ostrzegają a dietetycy biją na alarm – cukrzyca staje się jednym z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata. Choć liczba zachorowań wzrasta, nasza wiedza na temat cukrzycy wciąż pozostawia wiele do życzenia. Co warto wiedzieć na temat tej choroby? Skupmy się na rzadszej formie cukrzycy, czyli na cukrzycy typu 1.

Powszechne jest przekonanie, że cukrzyca jest chorobą „zarezerwowaną” dla otyłych oraz dla tych, którzy odżywiają się w nieprawidłowy sposób. Owszem, zła dieta ma spory wpływ na rozwój cukrzycy typu 2, jednak w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 przyczyn problemów ze zdrowiem trzeba szukać gdzie indziej. Gdzie?

Cukrzyca typu 1 wciąż pozostaje dla lekarzy wielkim wyzwaniem. Jest to choroba, której pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj u dzieci pomiędzy 10 a 14 rokiem życia. Wiadomo, że choroba ta spowodowana jest prawie całkowitym zniszczeniem przez przeciwciała tych komórek trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Skutkiem tego jest brak odpowiedniej ilości insuliny w organizmie oraz dolegliwości, które są efektem takiej sytuacji.

Kto jest narażony na rozwój cukrzycy typu 1? Spory wpływ na rozwój choroby może mieć genetyka. Wprawdzie cukrzyca typu 1 nie jest chorobą dziedziczną, wiadomo jednak, że dzieci osób walczących z tą chorobą są bardziej narażone na tego typu problemy ze zdrowiem.

Na jakie objawy należy zwracać uwagę?

Cukrzyca typu 1 wymaga odpowiedniego i podjętego w porę leczenia, dlatego też szybka diagnoza jest dla dotkniętych tą chorobą pacjentów sprawą bardzo ważną. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tej choroby? Lista dolegliwości, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie i skłonić nas do wizyty u lekarza jest długa. Wzmożone pragnienie oraz wielomocz to pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o początku poważnych problemów z cukrzycą typu 1. Objawem charakterystycznym dla tej choroby jest też ogólne osłabienie organizmu oraz senność. Problemom tym towarzyszą większa skłonność do infekcji oraz zaburzenia metaboliczne, mające ścisły związek ze znacznym zwiększeniem się glukozy we krwi.

Medycyna kontra cukrzyca typu 1

Choć lekarze poświęcają cukrzycy wiele uwagi, jej leczenie wciąż pozostaje wielkim wyzwaniem. Dlaczego? Bo ta choroba o charakterze przewlekłym ma ogromny wpływ na życie pacjenta, a leczenie tej choroby wymaga od niego i wytrwałości, i dostosowania swego stylu życia do stanu zdrowia. W jaki sposób mogą chorym pomóc lekarze? W leczeniu cukrzycy typu 1 główną rolę odgrywa stosowanie tych środków, dzięki którym można utrzymać stężenie glukozy na odpowiednim poziomie. Lekiem, który w terapii tej formy cukrzycy odgrywa rolę najważniejszą, jest insulina. Uzupełnieniem dla niej są dożylnie płyny i elektrolity. By pacjent mógł w porę przyjąć odpowiednie leki, niezbędne jest systematyczne korzystanie z glukometru – urządzenia, dzięki któremu chory może samodzielnie zmierzyć stężenie glukozy we krwi. O dawkowaniu tych leków oraz o ich doborze decyduje lekarz. Z jego wsparcia można też skorzystać w trakcie układania menu, które w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 ma swą specyfikę.

Cukrzyca typu 1 a dieta

Zdrowa dieta w walce z cukrzycą typu 1 odgrywa bardzo ważną rolę, a przestrzeganie jej zasad jest podstawą dla każdego pacjenta. Ważne jest przede wszystkim przygotowanie menu w taki sposób, by ilość węglowodanów w poszczególnych daniach została dopasowana do ilości insuliny, przyjętej przed posiłkami. Liczenie węglowodanów staje się zatem jedną z najważniejszych umiejętności dla pacjentów dotkniętych problemem cukrzycy typu 1.

Cukrzyca typu 1 a wysiłek fizyczny

W walce z takimi chorobami, jak cukrzyca typu 1, systematyczna aktywność fizyczna staje się cennym wsparciem. Jakie formy aktywności są szczególnie zalecane chorym na tę formę cukrzycy? Dobry wpływ na ogólną formę chorych mają wszelkiego rodzaju ćwiczenia wytrzymałościowe. Zalecane są więc szybkie marsze oraz systematyczne wizyty na basenie, dobry wpływ na stan pacjenta może mieć też jazda na rowerze. Takie formy aktywności fizycznej pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, a jednocześnie zmniejszają insulinooporność. Systematyczny ruch może zatem stać się cennym lekiem na wiele dolegliwości towarzyszących cukrzycy. Ostrożność przy wyborze formy aktywności fizycznej powinni jednak zachować ci pacjenci, u których doszło do powikłań cukrzycy.

Cukrzyca typu 1 to choroba przewlekła, w przypadku której leczenie pomaga jedynie zahamować rozwój choroby i ograniczyć straty, jakie cukrzyca może wyrządzić w ludzkim organizmie. Niestety, pacjenci dotknięci tym problemem muszą się nauczyć żyć z chorobą, muszą też ją zaakceptować. To ostatnie bywa zadaniem najtrudniejszym – szczególnie dla młodych ludzi, którzy muszą zrezygnować z wielu swych marzeń i podporządkować swe życie terapii.


Inne choroby: