Cukrzyca młodzieńcza - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Strona główna » Cukrzyca » Cukrzyca młodzieńcza
Cukrzyca młodzieńcza - objawy i leczenie

>

Cukrzyca stała się jedną z tych chorób, o której, ze względu na coraz większą liczbę zachorowań, mówi się coraz częściej. Faktem jest, że w przypadku osób dorosłych najważniejszą kwestią jest profilaktyka oraz zdrowa dieta. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia tak uciążliwej choroby metabolicznej, jaką jest cukrzyca młodzieńcza. Co warto wiedzieć na jej temat?

Na czym polega ta choroba?

Cukrzyca młodzieńcza nie jest tak częstym problemem, jak cukrzyca dorosłych, wynikająca głównie z niewłaściwej diety. Nie oznacza to jednak, że chorobę atakującą dzieci można zignorować. Wręcz przeciwnie. Jest to choroba, która może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia młodego człowieka. Odpowiednie zdiagnozowanie dolegliwości oraz podjęcie w porę odpowiedniego leczenia ma tu, podobnie zresztą jak w przypadku wielu innych chorób metabolicznych, ogromne znaczenie.

Cukrzyca młodzieńcza, czyli cukrzyca typu I, to ciężkie i nieuleczalne zaburzenie związane z nieprawidłowym metabolizmem. Stała opieka lekarska staje się tu bardzo ważna, podobnie jak nauczenie dziecka odpowiednich zasad postępowania. Niewłaściwa dieta oraz niewłaściwe obchodzenie się z insuliną mogą mieć przecież tragiczne skutki, choć przypadki śmierci wśród osób chorych na ten typ cukrzycy zdarzają się już coraz rzadziej.

W jaki sposób objawia się cukrzyca młodzieńcza?

By choroba nie doprowadziła do poważniejszych konsekwencji, koniecznie trzeba w porę pojąć z nią walkę. Bez postawienia diagnozy jest to jednak niemożliwe, zatem obserwacja dziecka i zgłaszanie lekarzowi niepokojących objawów są czynnikami najważniejszymi w walce z cukrzycą typu I. Silne pragnienie oraz oddawanie moczu w większych ilościach to pierwsze objawy, które nie powinny być ignorowane. Świąt, spadek masy ciała oraz ogólne osłabienie organizmu to kolejne objawy, które wskazują na problemy z cukrzycą. W przypadku ich stwierdzenia, wizyta u lekarza oraz przeprowadzenie odpowiednich badań staja się niezbędne.

Skąd biorą się takie problemy z cukrzycą?

Przyczyny młodzieńczej cukrzycy wiążą się przede wszystkim z genetyką. Skłonność do cukrzycy może być dziedziczona – tak wynika z niektórych badań, które przeprowadzono w związku z narastaniem problemu. Udowodniono w czasie tych badań, że nie każda osoba, która została taką skłonnością do cukrzycy obdarzona, na cukrzycę typu I zachoruje. Trwają jeszcze badania, które mają ustalić, dlaczego u jednych choroba się rozwija, podczas gdy inni mogą się cieszyć zdrowiem i normalnym życiem.

Leczenie cukrzycy młodzieńczej

Leczenie cukrzycy typu I to przede wszystkim dostosowanie swego stylu życia oraz diety do choroby. Choć osoby walczące z tą choroba mogą żyć normalnie, nie brak w ich życiu znacznych ograniczeń. Niezbędne jest stałe kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz regularne wstrzykiwanie insuliny. Przestrzeganie ścisłej diety oraz systematyczne odwiedzanie lekarza to kolejne sprawy, o których pacjenci walczący z tą formą cukrzycy nie mogą zapominać. należy tez pamiętać o tym, że na poziom cukry we krwi wpływa m. in. aktywność fizyczna. Chcąc zatem spędzać czas aktywnie, pacjent powinien sprawdzić, w jaki sposób jego organizm reaguje na wysiłek oraz ile czasu jest w stanie spędzić w aktywny sposób, bez narażania swego zdrowia.

Cukrzyca młodzieńcza bez wątpienia może utrudnić życie. Medycyna zna jednak coraz więcej skutecznych rozwiązań, dzięki którym kontrolowanie poziomu cukru we krwi oraz podawanie insuliny, stają się znacznie łatwiejszymi czynnościami.


Inne choroby: