Alzheimer - objawy i leczenie

Porozmawiaj o zdrowiu, zaczerpnij porady - anonimowo i darmowo.

Dowiedz się wszystkiego o chorobach - poznaj ich przyczyny, objawy i leczenie.

Wejdź na czat

Alzheimer - objawy i leczenie

>

Co zrobić, gdy choroba Alzheimera zaatakuje bliską nam osobę? Jak żyć z kimś, kto stopniowo traci pamięć i staje się coraz bardziej kapryśny? Oto kilka porad dla tych osób, które muszą zaopiekować się bliską osobą walczącą z tą właśnie chorobą.

Na czym polega choroba Alzheimera?

Choć o chorobie tej mówi się coraz więcej, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak podstępnym problemem może się ona okazać w rzeczywistości. Choroba ta może się rozwijać latami, a jej objawy często bywają mylone z innymi dolegliwościami – dość typowymi dla starszych osób, które są najczęstszymi ofiarami Alzheimera. Ta choroba wiąże się z nieprawidłowościami w komórkach nerwowych kory mózgowej, czego skutkiem są zaburzenia związane z pracą mózgu. Skutkiem choroby jest coraz silniejsze uszkodzenie jego funkcji, co skutkuje coraz większymi problemami z pamięcią oraz zdolnością rozumowania. Chorzy zaczynają mieć tez problemy z mówieniem oraz ze swymi uczuciami, przez co stają się opryskliwe dla swych najbliższych. Im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniej nawiązać porozumienie z chorym. Staje się on bezradny i niesamodzielny, przez co przypomina małe, rozkapryszone dziecko. Chory na Alzheimera, choć często swym zachowaniem rani najbliższych, sam jednak czuje, a jego wrażliwości kwestionować nie można.

Jak można pomóc osobie chorej na Alzheimera?

Niestety, choć medycyna poczyniła tak wiele postępów, skuteczne leczenie Alzheimera nie jest możliwe. Nie wiadomo też dokładnie, jakie czynniki mają wpływ na rozwój tej choroby, co utrudnia podejmowanie niezbędnych działań profilaktycznych. Te leki, które udało się już stworzyć, mogą jedynie łagodzić niektóre zaburzenia i sprawiać, że proces niszczenia tkanki mózgowej zacznie przebiegać znacznie wolniej. Nie jest to jednak skuteczne leczenie, lecz łagodzenie przebiegu choroby. W tej sytuacji jedynym oparciem dla chorego staje się rodzina. Opieka nad osoba chorą na Alzheimera nie jest łatwa. Trudno pogodzić się z tym, że osoba bliska nam zmienia się z każdym dniem oraz z tym, że przestaje poznawać swe dzieci i wnuki. Problemy związane z poruszaniem się po domu i w jego najbliższej okolicy, brak umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi i zachowania, które często są największą bolączką dla krewnych – z tym wszystkim trzeba się pogodzić. W opiece nad bliskim cierpiącym na Alzheimera pomóc może nie tylko cierpliwość i wytrwałość, ale też trzymanie się kilku prostych zasad. Ważne, by każdy dzień chorego przebiegał według ściśle określonego schematu. Choroba Alzheimera sprawia, że regularny tryb życia i poczucie bezpieczeństwa stają się sprawami bardzo ważnymi, a ściśle określony porządek dnia może pomóc i pacjentowi, i jego bliskim. Warto też znaleźć osobie chorej jakieś zajęcie, na którym będzie się mogła skupić. Angażowanie chorego w domowe prace i powierzanie mu drobnych zadań do wykonania może mu też pomagać w zachowaniu poczucia własnej wartości, co jest kwestią równie ważną dla każdego – bez względu na wiek i stan zdrowia. Warto też pamiętać, że w chwili, gdy komunikacja werbalna staje się utrudniona, w nawiązaniu kontaktu z chorym ogromna rolę zaczynają odgrywać gesty oraz dotyk.

Choroba Alzheimera poważnie utrudnia życie choremu i jego bliskim. To poważny problem, wobec którego współczesna medycyna pozostaje bezradna. Cierpliwość i miłość okazana bliskiemu, opieka oraz troska – oto najważniejsze kwestie, o których opiekunowie osób chorych na Alzheimera nie mogą zapominać.


Inne choroby: